İngiltere’de Tesco Bank güvenlik skandalı patladı

0

Kurumların dijital güvenlik konusunda ne kadar kırılgan olabildiğini gösteren ilginç bir örnek, bugün İngiltere’de, Tesco Bank’ta yaşandı.

7 milyon müşterisi bulunan İngiltirenin önemli bankalarından Tesco Bank, hacker’ların sisteme girdiğini, en az 40 bin kişinin hesap verilerine ulaştıklarını ve en az 20 bin kişinin de parasını çaldıklarını açıkladı.

20 bin kişinin banka hesabında para kalmadı!

Şu anda 20 bin banka müşterisi, banka hesaplarına ulaşamıyor ve para çekemiyor, dahası banka hesaplarında para görünmüyor.

Banka bu güvenlik açığı nedeniyle bütün para transferlerini durdurmak zorunda kaldı. İncelemeler bittikten sonraysa tüm müşterilere paralarının geri ödeneceği garantisi verildi.

Bankanın dijital güvenlik uzmanları şimdi bu açığın nasıl oluştuğunu ve hacker’ların banka sistemlerine nasıl sızdığını araştırıyorlar. Fakat henüz sonuç alınabilmiş değil.

Türkiye’de dijital bankacılık sistemi daha güvenli işliyor. Hesap sahipleri sadece telefonla doğrulanan çifte şifre sistemiyle korunmakla kalmıyor, banka hesabında belli bir limit veya sayının üzerinde hareket gerçekleştiğinde müşterilere mesaj yoluyla haber veriliyor veya müşterinin kredi kartı, müşterinin alışıldık alışveriş düzeni dışında, başka bir şehirde, uzak bir semtte veya alışılmışın dışında yüksek miktarla kullanıldığında yine hesap sahibine uyarı bilgileri gönderiliyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>