Intel, akıllı bardak üreten şirkete ortak oldu

0

İşlemci dışında farklı ürünlere de yatırım yapma kararı alan Intel, drone üreticisi bir şirketi satın aldıktan sonra şimdi de akıllı bardaklar üreten Mark One isimli şirkete yatırım yaptı. Intel Capital üzerinden yapılan yatırımın miktarı 4 milyon dolar.

Firmanın ürettiği Pryme markalı akıllı bardaklar, bardağın içindeki sıvının miktarı, ısısı gibi değerleri akıllı telefona gönderiyor ve telefondan gelen komutları uygulayarak kullanıcıların kahvesini veya soğuk içecekleri sürekli ideal ısıda tutmasını sağlıyor.

Daha çok çalışan kesimin ihtiyaçları göz önünde tutularak üretilen akıllı bardak, kullanıcı ofiste çalışırken kahvenin veya kolanın masanın üzerinde içilemeyecek duruma gelmesini önlemeyi amaçlıyor.

Pryme’ın ilk prototipi piyasaya sunulmuş ancak bazı bağlantı sorunları nedeniyle iyi tepkiler almamıştı. Kullanıcılar bardağın düzgün çalışması için defalarca reset atmaktan şikayetçiydi. Intel Capital’in sözcüsü ise şirkete sağladıkları fon ve teknoloji desteği ile bardağın bağlantı sorunlarının çözüleceğini ve ürünün çalışan profesyonel kesim arasında büyük ilgi göreceğine inandıklarını vurguluyor.

Projenin Intel için asıl önemi ise, firmanın Curie donanım modüllerini tanıtmak için bir örnek teşkil edecek olması. Curie modülleri, çeşitli hareket sensörleri, pil şarj yeteneği, sensörlerden aldığı verileri analiz edebilen bir işlemci ile donatılmış, düşük güçle çalışabilen bir donanım ve özel olarak IoT pazarı için tasarlanmış bir ürün. Intel, Pryme bardakları ile bu yeni ürününün bir tür demosunu yaparak IoT pazarında Curie’ye olan talebi arttırmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>