Intel BIOS desteğini bitiriyor

0

Intel BIOS

Intel BIOS desteğini sonlandırma kararı aldı. Alınan karara göre tüm Intel BIOS sistemlerinin desteği 2020 yılına kadar sonlanacak. Peki bu BIOS desteğinin sonlanması ne anlama geliyor?

Intel BIOS desteği olmayacak

BIOS, (Basic Input-Output System) yani temel giriş çıkış birimi, giriş ve çıkış aygıtlarını kontrol ederek sistemin açılmasını sağlamaktadır. Eski bilgisayarların ön yüklenmesine yardımcı olan, işletim sistemi ve yazılım için bir çalışma zamanı sunan yazılım birimidir. Bugünün bilgisayarları UEFI veya Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arayüzü ile birlikte geliyor. Ancak bilgisayarlarda etkinleştirilebilir durumda olan BIOS desteği de bulunuyor.

Intel teknik pazarlama mühendisi Brian Richardson, şirketin artık UEFI Class 3 ve üstü ile çalışacağını belirtti. Eski BIOS desteğini kendi istemci ve veri merkezi platformlarından 2020 yılına kadar kaldıracaklarını söyledi.

Ayrıca Liliputing tarafından belirtildiği gibi Intel, Secure Boot’u zorunlu hale getirmiyor. Dolayısıyla hala lisanlanmamış Linux dağıtımlarını UEFI’li bilgisayarlarda çalıştırabilmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>