Intel, iPhone’lardan 1,5 milyar dolar kazanacak

0

Intel, mobil devrim trenini kaçırarak kendi telefonlarını piyasada tutundurmayı başaramamış olabilir ama ABD’li dev işlemci üreticisi hala mobil cihazlardan milyar dolarlar kazanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Apple ile kısa süre önce yaptıkları anlaşma gereğince, yeni piyasaya çıkacak iPhone 7’lerin modem işlemcilerini sağlayacak olan Intel’in bu anlaşmadan 1,5 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.

Araştırma şirketi Cowen’in hesaplarına göreyse bu 1,5 milyar doların yaklaşık yarısı şirketin maliyetlerine gidecek. Şirket iPhone çiplerinden ancak 750 milyon dolar kar edebilecek.  Yılda 55 milyar dolar kar açıklayan bir şirket için 750 milyon dolar çok küçük bir rakam. Ancak işlemci üreticisi, Apple ile yaptığı anlaşmayı mobil dünyanın zenginliklerine açılan kapı olarak görüyor. Intel’in gelecek senelerde iPhone’lara sadece modem işlemcisi değil, CPU, GPU, çeşitli devreler ve diğer bileşenleri sağlaması çok da uzak bir ihtimal değil. Çinli rakipleri ile sağlam bir rekabete hazırlanan Apple’ın artık rakiplerini zengin etmek yerine telefon/tablet üretmeyen, Apple’ın ürünlerine rakip ürünler geliştirmeyen ABD’li Intel ile işbirliği yapması çok daha olası bir senaryo.

Şirketin CEO’su Brian Krzanich’in açıkladığı yol haritasına göreyse, işlemci üreticisinin önümüzdeki dönemde hedefi, 5G teknolojileri geliştirmek. Dolayısıyla yolları Apple ile kesişmeyecek, aksine Apple ürünlerini destekleyecek ürünler geliştirecekler. ABD’li işlemci devi için Apple’ın telefon ve tabletlerine erişmek aynı zamanda mobil piyasadak büyük rakibi Qualcomm’u da alt etmek için yeni bir fırsat yaratacak. Dolayısıyla, Apple ile işbirliği Intel’e 1,5 milyar dolarlık nakitten çok daha fazlasını kazandıracak gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>