Intel ve Qualcomm ortak işlemci geliştiriyor

0

İşlemci piyasasının kanlı bıçaklı rakipleri Intel ve Qualcomm, ABD Savunma Bakanlığı’nın çağrısı ile yeni bir tip işlemci geliştirmek için ortak çalışmaya başladılar.

Savunma Bakanlığı’na bağlı askeri teknolojiler geliştiren DARPA laboratuvarlarının 80 milyon dolar başlangıç bütçesi ayırdığı projeye göre, bugün dijital cihazlarda kullandığımız von-Neumann prensibine göre çalışan işlemcilerinden farklı bir teknolojiyle yeni bir işlemci geliştirilecek.

Intel ve Qualcomm’un inşa edeceği yeni işlemcinin yazılımlarını ise Pacific Northwest National Laboratory (Richland, Washington) ve Georgia Tech geliştirecek. Savunma Bakanlığı bu yeni işlemciyle, dışarıdan sızmanın mümkün olmadığı gizli projeler yürütebilecek.

Yeni işlemcin, Hierarchical Identify Verify Exploit (HIVE) adını alan bir teknoloji üzerine kurulacak. Böylece 1940’larda inşa edilen ve bugün hala dijita cihazlarımızda kullanılan von-Neumann işlemcilerinin dışında yeni bir işlemci türünün temeli atılmış olacak. DARPA’nın bu yeni işlemcilerle geliştireceği süper bilgisayar, bugünkü süper bilgisayarlara oranla 1000 kat daha az enerji kullanacak. Bu da daha efektif ve daha hızlı bilgisayarlar üretebilmek anlamına geliyor.

ABD ordusunun geliştirdiği teknolojilerin ortalama 10-15 sen içinde sivil alanda da kullanıma girdiğini düşünecek olursak, önümüzdeki dönemde klasik işlemcilerin  yerini HIVE işlemcilerin alabileceğini öngörebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>