Techinside Google News
Techinside Google News

iPhone’ların Android cihazların gerisinde kaldığı 4 nokta

Apple; iPhone modelleri, ekosistemi, yüksek performanslı işletim sistemi ve kalite algısıyla kullanıcı sadakatini elde etmiş bir şirket

Bu sayede elbette son derece kaliteli, premium cihazlar olan iPhone’larını istediği fiyatlardan da müşterisine satabiliyor. Ancak müşterilerin bunu kabul ediyor olması onun her noktada en iyi olduğu anlamına gelmiyor. İşte iPhone’ların hala Android cihazları yakalayamadığı 4 nokta:

1- Daha hızlı şarj deneyimi

Lightning’i on yıl boyunca kullandıktan sonra (ilk olarak 2012’de iPhone 5 ile tanıtıldı), Apple sonunda iPhone 15 serisi için USB-C’ye geçiş yaptı. Her ne kadar sahnede USB-C’yi evrensel bir standart olarak kabul ediyor gibi görünse de Apple, Avrupa Birliği tarafından bu geçişi yapmak zorunda kaldı. Ve iPhone’un yıllardır USB-C’ye sahip olan Android telefonlar arasına katılmasına rağmen, Apple yine de bu büyük tasarım değişikliğinde hata yaptı.

- Advertisement -
Uyurken şarjda bırakılan iPhone'lar

USB-C’ye geçişle birlikte eskisinden daha yüksek şarj hızları bekleyebilirsiniz. Sonuçta, en hızlı şarj olan Android telefonlardan bazıları 210W’a kadar hızlara ulaşabiliyor; bu da beş dakika içinde pilin yaklaşık %66’sı anlamına geliyor. Üstelik Samsung Galaxy S23 Ultra gibi ortalama bir Android telefon için bile 45W’a kadar şarj hızlarına ulaşabiliyor. Çok hızlı değil ama kesinlikle bir iPhone’dan daha hızlı. OnePlus 11 ise ABD’de 80W’a, uluslararası alanda ise 100W’a kadar hızlara ulaşabiliyor. Hızlı şarjın sınırlamalarının çoğu bölgeye bağlı.

Ancak görünen o ki iPhone 15 serisinin iki üst modeli olan iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max bile eskisi gibi aynı şarj hızlarına yani 27W civarında olacak. USB-C’ye geçilmesine rağmen şarj hızı aynı kalıyor ve hızda herhangi bir iyileştirme yapılmadı. Apple, belirli kablolarla (kutuya dahil olmayan) daha yüksek veri aktarım hızlarının reklamını yaptı, ancak bu, şarj hızlarına hiç yardımcı olmuyor.

Yani iPhone 15’in USB-C ile daha hızlı şarj olacağını umuyorsanız maalesef durum böyle değil ve bu büyük bir fırsat boşa gidiyor. 

2- Daha fazla optik yakınlaştırma

Apple, iPhone 15 Pro Max ile nihayet telefoto kamera için artık 5x’e kadar optik yakınlaştırma yapabilen yükseltilmiş bir lens ekledi. Apple, bu periskop lensin iPhone 15 Pro Max’in kasasına sığmasını sağlamak amacıyla benzersiz bir prizma tasarımı oluşturdu. Kameranın boyutundan dolayı yalnızca daha büyük olan Pro Max yeni telefoto lense sahip.

5x optik yakınlaştırma yetenekleriyle iPhone 15 Pro Max’in önceki modellere göre çok daha iyi yakın çekimler yakalayabileceğine şüphe yok. Ancak Samsung Galaxy S23 Ultra’ya bir göz atın. iPhone 15 Pro Max ile aynı boyut aralığında ve iPhone 15 Pro Max’in iki katı olan 10x’e kadar optik yakınlaştırma yapabilen bir periskop telefoto kameraya sahip.

iPhone 15 Pro Max ile ilgili ilk izlenimlerimiz gayet iyi, 5x telefoto kamera da dahil. Ancak Galaxy S23 Ultra, iki kat daha fazla optik yakınlaştırma kapasitesine sahip; bu, iPhone 15 Pro Max’in sonunda eşleşebileceğini umduğum bir şeydi.

S23 Ultra 10x optik yakınlaştırma, vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için harika, bu yüzden iPhone 15 Pro Max’in de harika çekimler yapabileceğini umuyorum. Ancak yine de Android telefonlar, özellikle periskop lensler ve optik yakınlaştırma işlevi söz konusu olduğunda iPhone 15’ten daha iyi kameralara sahip olmaya devam ediyor. Apple doğru yönde ilerliyor ancak hâlâ yapması gereken işler var.

3- Birden çok eylemi yerine getirebilen fiziksel düğme

Apple, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’te klasik sessize alma düğmesini yeni bir Eylem düğmesiyle değiştirdi. Eylem düğmesi, varsayılan olarak bir basılı tutma hareketiyle cihazınızı sessiz moda geçirir veya sessiz moddan çıkarır, ancak bunu seçtiğiniz farklı bir eyleme göre de özelleştirebilirsiniz.

Ancak Eylem düğmesi, basılı tutma hareketiyle aynı anda yalnızca atanmış bir eylemi gerçekleştirebilir. Bunu varsayılan ayarda bırakabilir veya Kamera uygulamasını başlatmak, El Fenerini açmak, ses kaydı başlatmak, bazı Erişilebilirlik özelliklerini etkinleştirmek, Kısayol çalıştırmak veya hiçbir işlem yapmamak gibi şeyler yapabilirsiniz.

Gerçekten Eylem düğmesini aynı anda yalnızca tek bir şey için kullanabilmeniz biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Bunun, tek bir basış için bir eylemi, iki kez basmak için bir başka eylemi ve belki de üç kez basmak için bir eylemi daha atayabileceğiniz çok işlevli bir düğme olacağını umuyordum. Ama burada durum böyle değil.

Bazı Android telefonlarda, yan düğmeyi kullanarak kamerayı başlatmak için iki kez basmak, sesli asistanı etkinleştirmek için basılı tutmak ve daha fazlası gibi birden fazla eylem gerçekleştirebilirsiniz. Eylem düğmesinin işlevini değiştirmeye yönelik kullanıcı arayüzü güzel ve Apple’a çok benzer olsa da, aynı anda birden fazla şey yapabildiğini görmek güzel olurdu.

4- Premium bir cihaza ve premium fiyatlara yakışmayan ekran deneyimi

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, dinamik 120 Hz yenileme hızına sahip güzel ProMotion ekranlara sahip. Bu, güzel renklere, keskin ve net metinlere ve uygulamalar arasında son derece akıcı kaydırma ve animasyonlara sahip olduğunuz anlamına geliyor. Bu görüntüler yüksek giriş fiyatını garanti ediyor.

Ancak standart iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta Apple hâlâ çok eski bir 60Hz yenileme hızı kullanıyor ve cihazların fiyatı göz önüne alındığında bunu haklı çıkarmak zor. Yine de bir Super Retina XDR ekran olduğundan parlak ve canlı renklere ve keskin metinlere sahip olacaksınız. Ancak kaydırma o kadar düzgün değil ve geçiş animasyonları biraz daha sarsıntılı olabilir.

Apple'ın Yeni iPhone 15 ile pil şarj döngüsü öğrenme imkanı

Ortalama bir kişi için, özellikle ekranı daha yüksek yenileme hızına sahip bir telefon kullanmadıysanız, bu durum pek fark edilmeyebilir. Ancak standart iPhone 15’i daha yüksek yenileme hızına sahip bir cihazın yanında bulundurduğunuzda, özellikle 120Hz ise fark fark edilebiliyor.

Android telefonlar dünyasında, ekranı hala 60Hz yenileme hızına sahip olan bir telefon bulmakta zorlanacaksınız. Bugünlerde bütçe dostu seçenekler bile en az 90Hz’e sahip ve Galaxy S23 gibi amiral gemilerinin temel modellerinin çoğunluğu 120Hz’e sahip. Google Pixel 7, 120Hz kadar yüksek olmayabilir, ancak 90Hz’dir ve bu, Apple’ın 60Hz’sine göre hala büyük bir gelişme.

Apple, temel model iPhone 15 için en az 800 dolar isterken, fiyatı haklı çıkarmak gerçekten zor ve yine de yalnızca 60Hz’e ulaşan bir ekrana sahip olmak gerçekten zor. Hazır ekranlar konusuna gelmişken, temel modellerde hâlâ her zaman açık ekran bulunmuyor; bu, benzer fiyat aralığındaki Android telefonlarda yaygın hale gelen bir durum.

iPhone 15 bu döngüyü kırabilir

Apple, iPhone 15 ile bir dönüm noktası olma potansiyeline sahip birçok değişim geçirdi. Değişim süreci, Apple’ın silkinip tekrar yarışa döneceği ve çok daha güçlü bir şekilde karşımıza çıkacağı bir boyut alabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir