iPhone satışları düşüşe geçti

0

Tam sekiz yıl sürdü ama iPhone satış anlamında nihayet zirveyi gördü, sonra da düşüşe geçti. Akıllı telefon devriminin bayraktarlığını yapan, çağ kapatıp çağ açan Apple’ın “sihirli” cihazı, ilk modelinin piyasaya sürüldüğü 2007 yılından bu yana ilk kez bu yıl sonunda satışlarda önceki yıla oranla düşüş açıklayacak. Bu durum şirketin kendi çeyrek gelirlerinin de yıldan yıla değişiminde 2003’ten beri ilk kez düşüş görülmesine neden olacak.
Daha önce pek çok öngörüsü isabetli olan KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo tarafından yapılan tahmine göre, 2016 yılında Apple 190 milyon ila 205 milyon arası iPhone cihazı satacak. Bu da şirketin iPhone satışlarında tavana vurduğunu ve 2015 yılında 231 milyonluk satışla zirveyi görüp, düşüşe geçtiğini gösteriyor.

iphone satış grafik 2016

Elbette 200 milyon cihaz satışı standart bir modelle kıyaslandığında halen inanılmaz bir başarı. Üstelik Kaliforniya merkezli teknoloji devinin her iPhone satışından yüksek kar elde ettiği de biliniyor. Yine de yıldan yıla düşüş sadece yatırımcıları tedirgin etmekle kalmayacak, aynı zamanda Apple’ın yeni gelir kapıları oluşturmak için vites yükseltmesine önayak olacaktır. Zira şirket gelir büyümesini yeniden grafiğin pozitif bölgesine çekmek istiyorsa, bunu iPhone dışında bir yerden sağlaması gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>