İş arayan oyun oynayacak

0

Doğru insanı doğru işle buluşturmak kolay bir uğraş değil. İnsan kaynakları uzmanları bu konuda başarılı olabilmek, çalıştıkları kurumlar doğru insanları seçebilmek için yoğun bir çaba gösteriyorlar. Ancak artık neredeyse ezbere dayanan işe alım sorularını cevaplayan, mülakatlarda etkileyici konuşabilenler iş görüşmelerinde başarılı olabilirken, işverenlerin çalışanların teknik yeterliliklerini ölçebilecekleri bir enstrüman bulunmuyor.

San Francisco’da kurulu Scoutible şirketi şimdi insan kaynakları ekiplerine görüştükleri insanların yeteneklerini daha iyi ölçebilecekleri bir enstrüman vermek için çalışıyorlar. Bu amaçla video oyunları tasarlayan şirket, çeşitli konularda deneyimli profesyonellerin üstesinden gelebilecekleri farklı video oyunları ile doğru adayları belirleyebileceklerini iddia ediyorlar.

Bu amaçla yatırımcılardan fon da alan şirket ayrıca oyunlar sayesinde adayların risk töleransını, stres yönetimini, duygusal zekalarını, geri bildirimlere tepkilerini ve zihinsel işlem hızlarını ölçmenin mümkün olduğunu dile getiriyorlar.

Bu amaçla hazırlanan oyunlar ise farklı temalara sahipler. Bir adada hayatta kalmak, akan lavların arasında yaşamak gibi senaryolar mevcut. Scoutible, bu oyunları ABD’deki şirketlere kabul ettirebilirse, kısa süre sonra Türkiye’de de işe alım görüşmelerine adaylara video oyunları oynatıldığına şahit olabiliriz.

Kendinizi bu oyunlardan birinde test etmek isterseniz, şirketin web sayfasını ziyaret ederek bir oyun oynayabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>