İtalya Google’a ceza kesti

0

İtalya Google

İtalya Google’a Android’de yerli bir uygulamaya yer vermediği için ceza kesti. Düzenleyici kurum, bu durum karşısında sert davrandı.

İtalya Google için ceza kesti

İtalya’nın rekabet düzenleyicisi, Google’ın Android sisteminden Enel tarafından geliştirilen bir e-mobilite uygulamasına yer vermemesi nedeniyle ceza kesti.

Google’ın JuicePass isimli uygulamanın, iki yıldan uzun süredir Android Auto’da kullanılmasına izin vermemesi tartışmalara neden oldu. Google’ın kullanıcıları Google Haritalar’ı kullanma konusunda zorlaması, düzenleyici kurumu harekete geçirdi. Yapılan incelemeler sonrasında Google’a bu konu nedeniyle 123 milyar dolar ceza kesildi.

Ayrıca uygulamanın Android Auto’da yeniden sunulması da istendi. Google’ın İtalya’daki bir sözcüsü, karara “saygılı bir şekilde katılmadığını” ve sonraki adımlarına karar vermek için belgeleri inceleyeceklerini söyledi.

Sözcü, “Android Auto ile uyumlu binlerce uygulama var ve amacımız daha da fazla geliştiricinin uygulamalarını zaman içinde kullanıma sunmasını sağlamaktır” dedi. Bu karara uygun olarak, Enel X’in uygulaması JuicePass ve genel olarak araç uygulama geliştiricileri için Google uygulamaları ile eşit şartlar altında rekabet alanı oluşturulması bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>