Japonya kripto para vergisi uygulayacak

0

kripto para vergisi

Japonya, kripto para vergisi uygulamaya başlayan ülkeler listesine ekleniyor. Japonya’daki yatırımcılar, kazançları oranında kripto para vergisi ödeyecek.

Kripto para vergisi için takip sistemi

Kripto paralar, günümüzün en etkili yatırım yöntemleri arasında yer alıyor. Kripto para birimlerinde yaşanan dalgalanmalar, bazı yatırımcılarda kayıplara neden olurken, bazı yatırımcılar önemli kazançlar elde edebiliyor. Bunun için bazı ülkeler, yatırımcıların kazançları doğrultusunda vergi ödeyeceği sistemler üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Kore için çıkan vergilendirme haberleri, bu kez Japonya için resmi kaynaklardan geldi.

Japonya Vergi Dairesi (NTA) ve Japonya Finansal Hizmetler Servisi (FSA yeni vergilendirme süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Yıl boyunca 1800 dolar veya daha fazla kazanç elde eden yatırımcılar, vergi ödemek zorunda kalacak. Vergi ödemesi gereken kişileri belirlemek için ise bir yazılım üzerinde çalışılıyor.

Herkese açık bir şekilde paylaşılacak olan şeffaf sistem, yatırımcıların kar ve zarar oranlarını hesaplayacak. Daha sonra belirtilen miktarın üstünde kar eden yatırımcılardan vergiye tabii tutulacak. Böylelikle tüm süreç dijital olarak yönetilebilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>