Jeff Bezos Amazon hisselerini satacak

0

Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, 78 milyar dolarlık serveti ile kısa süre önce dünyanın en zengin ikinci insanı konumuna yükselmişti. Amazon’un hızlı yükselişi nedeniyle, 81 milyar dolar serveti olan Bill Gates’i geçmesi ve dünyanın en zengin insanı olması da an meselesi olarak görülüyor.

Ancak Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı olmakla değil, uzaya gitmekle ilgileniyor ya da uzay ekonomisinin yakın gelecekte Amazon’dan daha çok kazandıracağını fark etmiş olabilir. Öyle ki, Bezos şu anda uzay gemisi üreten Blue Origin isimli bir şirkete sahip. Elon Musk’ın NASA’ya uzay gemisi üreten şirketi SpaceX ile rekabet eden Blue Origin’in büyümesi için Bezos her türlü imkanı seferber etti.

Bezos’un yeni açıklamasına göre, Amazon’un patronu önümüzdeki yıllar boyunca, her sene 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satarak elde ettiği geliri Blue Origin’e aktaracak. Böylece şirketin ihtiyaç duyduğu fonu yaratacak olan Bezos, NASA veya başka bir uzay ajansı ya da uzay gemisine ihtiyaç duyan başka birilerine uzay gemisi sattıktan sonra şirketin artık kazanç sağlamaya başlayacağını umuyor.

ABD ve Avrupa’da şu anda onlarca uzay madenciliği şirketinin kurulmuş olduğunu ve bu şirketlerin uygun uzay teknolojilerine erişebildikleri taktirde uzaydaki asteroidleri dünya yörüngesine çekerek içindeki madenleri çıkarmak üzere hazırlık yaptığını da unutmamak gerekiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>