Kablosuz enerji aktarımı gerçek oluyor

8

elektrikJapon biliminsanları bir ilke imza attı ve elektrik enerjisini kablosuz olarak bir noktadan diğerine başarıyla taşıdı. Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA)’nin Japon ekibi mikrodalga frekansını kullanarak 1.8 kilowatt’lık enerjiyi, hava üzerinden 55 metre uzaklıktaki bir alana taşımayı başardı.

Kurumun sözcüsü yaptığı açıklamada, ilk kez birilerinin iki kilowatt’a yakın yüksek çıkışlı bir enerjiyi mikrodalga bağlantı kullanarak küçük bir hedefe ulaştırabildiğini söyledi.

Sadece bir elektrikli su ısıtıcıyı çalıştıracak kadar enerjinin bu şekilde taşınması her ne kadar büyük bir olay gibi görülmese de, bu yolun açılmasıyla birlikte insanlık için yeni enerji kaynakları seçeneği doğmuş olacak. Örneğin Güneş’ten gelecek solar enerji direkt olarak Dünya’ya aktarılarak kullanılabilecek. Uluslararası Uzay İstasyonu bu enerji sayesinde çalışmaya devam edebilecek ve depolayabilecek. Projenin nihai aşamasında 1 GW’lık enerji üretimi hedefleniyor.

Space Solar Power Systems (SSPS) adlı proje üzerinde uzun yıllardır çalışan ekibin söylediğine göre şimdilik Güneş ile Dünya arasında bir aktarım yapmak mümkün değil. Bu devrimsel başarı ancak ilerleyen süreçte mümkün olabilecek. Başarıya ulaşmak için sözü edilen tahmini dönem ise 2040’lı yıllar. Bu gerçekleştiğinde ise kablosuz enerji iletimini 1800’lerin sonunda dünyayla tanıştıran Nicola Tesla’ya geç kalmış bir teşekkür edilebilir.

Yorumlar

 1. Nikola Tesla’nın yapmak isteği ama yapmasına izin verilmeyen buluşlarından birisi.

 2. Çünkü Nikola Tesla yaptığı deneylerde binaları yerinden oynatabiliyordu. Çok ileriye gitmişti. O yüzden Amerika izin vermedi. Yine bu bildiğimiz Amerika kendisinden iyi olmasını istemeyen bir kişiyi engelledi. Tarihte Edison’un yaptığı hatayı düzeltende Tesla’dır. Çok yanlış tanıtılan bir dahidir. Ayrıca enerji iletimi zaten var ama derin konular. Daha yeni bulunmadı.

 3. huzur içinde yat Nikola Tesla. Dehan yeni yeni anlaşılıyor

 4. Tesla 1800 lerde bunu yapti.adamin projesini yaptirmadilar.tabi elektrik sirketleri,para mevzulari.2040 diyosun 1800 ler diyosun.bende bu zamana kadar yuh diyorumm.

 5. Avatar

  ”Japon biliminsanları bir ilke imza attı ve elektrik enerjisini kablosuz olarak bir noktadan diğerine başarıyla taşıdı. ” abi 150 yıl evvel yaptılar bunu yapacağınız haberin… adam akıllı haber yapınız

  1. Merhaba,

   Haberin sonunda bunu ilk başaranın 1800’lü yılların sonunda Nicola Tesla olduğunu özellikle belirtmiştik ama gözünüzden kaçmış sanırım. Japonların kullandığı teknikle Tesla’nın kullandığı tekniğin birebir aynı olduğu konusunda net bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca Tesla, dünyanın en güçlü radyo vericisini yapmak gibi büyük fikirlere sahip olup bunları hayata geçirse de güneşten gelen enerjiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’nu çalıştırmak bilindiği kadarıyla düşündükleri arasında yer almıyor. Bu nedenle, Japon biliminsanlarının da hakkını vermek gerektiğini düşünüyoruz.

 6. Dünyanın değerini bilmediği milyonlarca insandan biri… Huzur içinde yat

 7. Kablosuz enerji aktarimini buluyorlar (Tesla’dan yillar sonra…) ama akillarina gunsesten gelen solar enerjiyi depolamak mi geliyor sadece? Hem de 2040 li yillarda anca… Siz once mobil platformlar icin kablosuz sarz ihtiyacini cozun.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>