Kilit ekranı yeni reklam alanı olabilir mi?

0

Mobil reklamlar, dijital pazarlamanın en önemli öğelerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Uygulamalarda, tarayıcılarda görüntülenen mobil reklamlar yeni bir alan daha gündeme geldi. Kilit ekranı için yeni reklam alanı olabilir teorileri ortaya çıktı. Peki neden?

Kilit ekranı için reklam fikri neden çıktı?

Yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir iPhone kullanıcısı, gün içinde 80 kere ekranını kilitliyor. Bu da her 10 dakikada 1 veya saatte 6-7 olarak ifade ediliyor. Kullanıcıların bir diğer alışkanlığı ise kilit ekranındaki genel bilgilere refleks olarak göz atması. Bunların arasında bildirimler, hava durumu ve saat gibi detaylar var. İşte tam bu noktada, kilit ekranı için optimize edilmiş reklam teorisi ortaya çıkıyor.

kilit ekranı reklam

Hali hazırda kullanımda olan mobil reklam deneyimi doğal sınırlarına ulaşmaya başladı ve tüketicilerin ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. Forrester raporuna göre, mobil reklamların %70 gibi ciddi bir kısmı olumlu etki yaratmaktan uzak. Yavaş yükleme süreleri, hatalı konumlandırma ve alakasız reklam gösterimleri gibi sebepler bu durumun açıklaması olarak dile getiriliyor. 

Reklamcılık ve dijital pazarlama şirketleri ise alternatif yöntem arayışlarına girmeye başladı. Özellikle Google’ın dahili ad-blocker sistemi de tünelin ucundan görünmüşken bu durum kaçınılmaz oldu.  Yeni yöntemlerin ilk hedefi ise reklamlardan elde edilecek olumlu etki oranını yükseltmek.

Kilit ekranı bu yöntem için uygun mu?

Kilit ekranında reklam gösteriminden önce, mobil cihazların gereksinimlerini tartışmak lazım. Bu noktadaki en önemli kriter cihazların ekran boyutları. Bilgisayar ortamındaki reklamlarda ekran boyutu bir sorun teşkil etmediği için daha kolay iken, bu formattaki reklamların mobil cihazlarda kullanımı büyük oranda başarısızlıkla sonuçlanacak.

Bu durum ise mobil cihaz kullanıcılarının reklam ve içerikle olan etkileşimini engelliyor. Olumlu etki beklenirken, bu durum daha da sinir bozucu olabiliyor. Formatı uyarlanmamış reklamların mobil datayı tüketme oranların da bu formatı itici hale getiren önemli sebeplerden biri. Tam bu noktada, ekran boyutu, data tüketim oranı, yükleme süresi ve kullanıcı deneyimi gibi kriterleri bozmayacak şeyler denenmeli.

Spotify borsaya giriyor!

Kilit ekranlarının yeni reklam alanı için düşünülmesinin önemli sebeplerinden biri de, bu ekranların cihazlara birebir uyumlu geliştirilmiş olması. 

 

 

 

 

İlk olarak, bu ekran alanı, uygulama ve tarayıcı ekranlarından uzak olduğu için daha serbest yerleşim imkanı sunabiliyor. Bir diğer fayda ise win – win kavramı ile sürdürülebilir. Kullanıcılar, kilit ekranlarında reklam gösterimi karşılığında data, dakika veya içerik gibi takaslara girebilir. 

 

Kullanıcılar bu durumu kabul ediyor

Avustralya’da yapılan bir araştırma, bedava mobil data karşılığında kilit ekranında reklam görmeyi kabul edenlerin oranını %37 olarak açıkladı. Mobil cihaz kullanıcılarının gün içinde en çok baktığı alanın bu şekilde değerlendirilmesi, hem reklamcı hem de kullanıcı için fayda sağlayabilir.

 

Kilit ekranında, ödül karşılığı reklam görmeyi kabul eder misiniz?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>