Konum bilgisi paylaşma korkusu yaşıyor muyuz?

0

Akıllı telefon uygulamaları, kurulum sırasında çok sayıda veriye erişim izni istiyor. Bunların arasında rehber, mikrofon, kamera ve konum bilgisi gibi detaylar var. Çoğu zaman bu izinleri verirken tedirgin olabiliyoruz. Peki, konum bilgisi paylaşma konusuna bakışımız nasıl?

konum bilgisi

Konum bilgisi izni vermeye ne kadar gönüllüyüz?

Mobil cihazlara yüklenen uygulamalar, konum izni konusunda neredeyse istisnasız bir şekilde erişim izni talep ediyor. İngiltere’de yapılan bir araştırma ise bu izinlere karşı bakış açısını ortaya koyuyor. Mobil pazarlama platformu Verve tarafından yapılan ve 2000 kişinin katılımı ile yapılan araştırma sonuçları açıklandı. 

Samsung’dan Galaxy S6 Oreo sürprizi

Yapılan araştırmaya göre katılımcıların %55 gibi büyük bir kısmı bundan 2 yıl önce konum bilgisi verme noktasında rahatsızlık yaşamazken bu rakam şu anda %73’lere ulaşmış durumda ancak, bu oranın sadece %11’lik bir bölümü bütün uygulamalara istisnasız izin veriyor.

Mikro robotlar kanserle savaşacak

Konum bilgisi izni verme konusundaki bir diğer detay ise uygulama bazlı erişim izni. %40 oranında kullanıcılar hava durumu uygulamalarına, %33’lük bir kısım ise ulaşım uygulamalarına bu izni veriyor. 

Katılımcılar arasında uygulamanın yapımcısına olan güven de önemli bir detay olarak dikkat çekti. Araştırmaya katılanların %77’si geliştiricinin güven vermesine bağlı olarak izin verdiklerini ifade ederken, %60’lık bir kısım ise istedikleri anda izni kaldırabilme esnekliğini arıyor.

Bilgilerin anonim olarak paylaşımı, %55’lik bir dilimin öncelikli ihtiyacı olarak tanımlanıyor. Bu kişiler konum bilgisi paylaşımının anonim olarak yapılmasından rahatsızlık duymuyorlar. Karşılıklı kazanç ise başka bir beklenti. %38’lik bir kullanıcı grubu bu bilgi paylaşımlarının karşılığında özel indirim gibi kazançlar bekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>