Techinside Google News
Techinside Google News

Köşeye sıkışan Meta, çocuk güvenliği için aldığı önlemleri artırıyor!

Bugün yayınlanan bir blog yazısında Meta, çocukları korumaya yönelik güvenlik özelliklerini genişlettiğini ve güncellediğini söylüyor; buna rağmen platformlarının çocukları cinselleştiren içerikleri nasıl önerdiğine dair raporlar birikiyor.

Birkaç ay boyunca The Wall Street Journal, Meta ekosistemindeki Instagram ve Facebook’un çocuklara yönelik uygunsuz ve cinsel içerikli içeriği nasıl sunduğunu ayrıntılı olarak açıkladı. 

Haziran ayında yayınlanan bir rapor, Instagram’ın çocuklara yönelik cinsel istismar materyalleri (CSAM) satın alan ve satan hesaplardan oluşan bir ağı nasıl birbirine bağladığını, bunları öneri algoritması aracılığıyla birbirlerine nasıl yönlendirdiğini ayrıntılarıyla anlattı. Bugün yayınlanan bir takip araştırması, sorunun, bazılarının 800.000 kadar üyesi olan pedofil hesapları ve gruplarından oluşan bir ekosistemin bulunduğu Facebook Gruplarına nasıl yayıldığını gösteriyor.

- Advertisement -

Her iki durumda da Meta’nın öneri sistemi, Facebook’un “Katılmanız Gereken Gruplar” gibi özellikler veya Instagram’daki hashtag’lerin otomatik doldurulması gibi özellikler aracılığıyla, kötü niyetli hesapların birbirini bulmasını sağladı. Meta bugün, “şüpheli” yetişkin hesaplarının birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunabileceğine sınır koyacağını söyledi.

Meta ayrıca çocuk güvenliğiyle ilgili terim, ifade ve emoji listesini genişlettiğini ve farklı arama terimleri arasındaki bağlantıları tespit etmek için makine öğrenimini kullanmaya başladığını da söyledi.

Raporlar ve bunun sonucunda ortaya çıkan çocuk güvenliği değişiklikleri, ABD ve AB düzenleyicilerinin Meta’ya çocukları platformlarında nasıl güvende tutacağı konusunda baskı yaptığı zamana denk geliyor. 

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, diğer Big Tech yöneticileriyle birlikte Ocak 2024’te çevrimiçi çocuk istismarı konusunda Senato önünde ifade verecek. Kasım ayında, AB düzenleyicileri Meta’ya reşit olmayanları nasıl koruduğuna ilişkin bilgi vermesi için bir süre (bugün sona eriyor) verdi; bugün Meta’ya yeni bir talep gönderdiler ve özellikle “kendi kendine üretilen çocuk cinsel istismarı materyallerinin (SG-CSAM) Instagram’da dolaşımına” ve platformun öneri sistemine dikkat çektiler.

Kasım ayının sonlarında, flört uygulaması şirketleri Bumble ve Match, The Journal’ın raporunun ardından Instagram’daki reklamları askıya aldı. Şirketin reklamları, müstehcen içeriklerin ve çocukları cinselleştiren Reels videolarının yanında gösteriliyordu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir