Lazer silahlı savaş uçakları seneye teste başlıyor

0

ABD, üzerinde lazer silahı bulunan savaş uçaklarını önümüzdeki yıl test etmeye başlayacağını açıkladı.

Laze teknolojisinin bir silah olarak kullanılması insanlık açısından rahatsız edici bir durum. Ancak internet dahil pek çok teknolojinin, askeri amaçlar için geliştirildiğini düşünecek olursak, ordunun lazer silahlarını kullanmaya başlamasıyla, lazer teknolojisinin sivil amaçlar için de kullanımının devreye girmesi hızlanabilecek.

Askeri amaçlarla geliştirilen güçlü lazerlerin fabrikasyon sürecine girmesinin ardından bu teknolojinin madencilik, inşaat, otomotiv, makine endüstrisi, yapı/mobilya gibi sektörler için de erişilebilir olacağı tahmin ediliyor. 

ABD ordusu lazer silahları üzerinde uzun zamandır çalışma yapıyor ancak bu silahların kullanımının çok maliyetli olması nedeniyle teknoloji pratik kullanıma erişemiyordu. ABD ordusu ilk aşamada bir C-130 uçağını efektif bir lazer silahı ile donatmayı hedefliyor.

Ordu, 2014 yılında düşük güçlü bir lazer ile yine C-130 uçağından yaptığı testte, yerdeki bir kamyonun motorunda bir delik açarak aracı durdurmayı başarmıştı. Yeni geliştirilen güçlü lazerlerin daha etkili olacağı ve teknolojinin askeri kullanımın ardından endüstride kullanılmak üzere modifiye edileceği düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>