Luminar LiDAR teknolojisi Airbus’a geliyor

Luminar LiDAR
Luminar LiDAR

Luminar LiDAR teknolojisi Airbus uçaklarına ve helikopterlerine geliyor. Bu işbirliği ile otonom uçuş mümkün hale geliyor.

Luminar LiDAR teknolojisi otonom sürüşü destekleyecek

Luminar, LiDAR sistemini ilk kez otonom araçların ötesine taşıyor. Luminar, uçuşu daha güvenli hale getirmek amacıyla lazer güdümlü 3B haritalama teknolojisini helikopterlere ve uçaklara getirmek için Airbus ile ortaklık yaptığını duyurdu.

Luminar’ın kurucusu ve CEO’su Austin Russell yaptığı açıklamada, “Otomotiv endüstrisi için başardıklarımızı, yaklaşık 1 trilyon dolarlık kurulu bir endüstri olan havacılığa doğrudan yeniden uygulayabiliyoruz,” dedi. Russell, otomasyon ve güvenlik iyileştirmelerinin olacağına inandıklarını, tüm ulaşım türlerinde hareket etme şeklini değiştirdiklerini belirtti.

Airbus, UpNext aracılığıyla otonom taksi, kalkış ve iniş (ATTOL) test ediyor. Şirket, 2020’de tamamen otonom test uçuşlarını tamamladığını söylüyor. Luminar’ın, LiDAR’ı uçan taksilerin yanı sıra helikopterler ve uçaklar için de kullanabilir. Luminar ve Airbus, LiDAR ile mevcut uçaklarda güvenlik iyileştirmeleri yapmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz