“Made in India” iPhone’lar Avrupa’ya satılmaya başlandı

0

Hindistan’da üretilen ilk iPhone’lar kullanıcılara ulaşmaya başladı

Hint malı iPhone’ların Avrupa’ya satılmaya başlandığı açıklandı. The Economic Times gazetesinin haberine göre, Apple bu hamlesiyle Hindistan’ı bir ihracat merkezi haline getirmek istiyor.

Apple bu yatırımı merkezi Tayvan’da bulunan sözleşmeli üreticisi olan Wistron Corp aracılığıyla hayata geçirdi. Bangalor’a 65 km mesafede kurulu fabrika 2016’da  105 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirildi. Fabrikada 6 bin kişinin istihdam edildiği belirtiliyor.

Gazetenin iddiasına göre fabrikada iPhone 6 ve iPhone 7 modelleri üretiliyor. Ayda 100 bin bu modeller üretiliyor ve Avrupa pazarına ihraç ediliyor.  Bugün Apple’ın aylık üretiminin milyonlara aştığı düşünüldüğünde bu miktar düşük olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte Hint hükümeti bu üretim hamlesinden memnun görünüyor.

ABD-Çin ticaret savaşının sonucu

Öte yandan, Apple’ın Hindistan’daki yüksek ithalat vergilerinden kaçınmak ve fiyata hassas Hint akıllı telefon pazarında rekabetçi konuma gelmek için fabrika açtığını da not etmekte fayda var. Apple, bu piyasayı önümüzdeki yıllar için büyüme potansiyeline sahip bir ülke olarak görüyor.

Konuya ilişkin diğer bir not ise Nikkei’den geliyor. Nikkei, ABD-Çin arasındaki ticaret savaşının sonucu olarak Apple’ın  önümüzdeki birkaç yıl içinde Çin’deki üretim tesislerinin yüzde 15-30 arasındaki bölümünü ülke dışına taşımak istediğini belirtiyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>