Marka imajını yeniden yaratmanın 3 yolu

0

Marka imajınız, iş modelinizin B2B veya B2C olması fark etmeksizin müşterilerinizin size ulaşma kararı almalarını etkiliyor. Bu nedenle kurumsal başarınız markanızın imajını yeniden yaratarak iyileştirme yeteneğinize bağlı bulunuyor.

1. Acısıyla tatlısıyla işletmenizi en iyi siz bilin

Marka imajı yönetiminde en iyi strateji kendinize karşı dürüstlüktür. Şu soruları kendinize sorun ve gerçekçi bir şekilde cevaplayın: Müşterileriniz kurumunuzla ilgili en çok neyi beğeniyor? Neyi beğenmiyor? Rakiplerinizin arasında ayrıcalığınızı ortaya koyabiliyor musunuz? Daha çok iyileştirebileceğiniz noktalarınız neler? Bu soruların cevaplarına sahip olmanız müşteri beklentilerini aşarak olumlu vaat farkı oluşturmanızı sağlıyor.

2. İlk izlenimleri önemseyin

İlk izlenimler neden önemli? Çünkü müşteri-kurum etkileşiminin ilk anları o müşteriyle kurulacak duygusal bağın kalitesini belirliyor. Olumlu bir başlangıç, tanınırlığınızı ve güvenilirliğinizi sağlamlaştırıyor. Unutmayın ki ön yargılar kolaylıkla oluşur ancak zor yıkılıyor. Pisano kurucu ortağı Özkan Demir’e göre, tam da bu yüzden ne kadar küçük olursa olsun ayrıntılara her zaman dikkat etmek gerekiyor. Böylece bir alışkanlık edindiğinizde hizmet ve ürünlerinizde sürekli aynı kaliteyi yakalıyorsunuz.

Kısacası, müşterileriniz neyle karşılaşacaklarını bilmek istiyorlar. Bu durum tüm satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri stratejilerinizde markanızla özdeşleşmiş deneyimler sunmanızı gerektiriyor. Bekledikleri kalite seviyesini deneyimleyen müşterileriniz size daha fazla güveniyor; yaratılan güven sonucunda ürün ve hizmetlerinizin önerilme oranı artıyor. Bu süreç markalaşmanın önemli bir parçası ve kurumunuzun uzun süreli başarısı için hayati bir öneme sahip bulunuyor.

3. Marka değerlerinizi paylaşın

İçinde hazine bulunan ama kapağı kapalı bir kutu, herhangi normal bir kutudan farksızdır. Kurumsal danışmanlık şirketi CEB AŞ’nin araştırmasına göre, B2B müşterileri satın alma kararlarının yaklaşık %57’sini tedarikçi firmanın satış temsilcisiyle görüşmeden önce kesinleştiriyorlar. Bu sonuç, vaadinizin ve kurumsal değerlerinizin ortaya konmasının altını ısrarla çiziyor.

Müşterilerinize markanızın imajını aktarmanız sadece web sitesi, reklam ve anketlerden öte bir süreç. Bu süreçte kurumunuzun her bir çalışanını marka elçiniz olarak düşünün. Unutmayın ki marka elçilerinizin görevi kurumsal değerlerinizi sizin istediğiniz şekilde temsil etmektir. Markanızın imajının hayal ettiğiniz şekilde inşa edilmesi için kurumunuz dahilinde hızlı ve güvenilir iletişim kanalları kurun.

Doğru bir marka imajı için gerekli olan doğru iletişim kanalları ancak doğru araçlarla kurulabilir.

Bu bağlamda Pisano gerçek zamanlı iletişim çözümleri üretiyor. Böylece işletmelerin marka imajlarını ve stratejilerini müşterileriyle birlikte oluşturmalarını sağlıyor. Yeniden yaratılan marka imajı,  gelecekteki başarıların önünü açıyor. İşletmenizi büyütmeniz için müşteri geri bildirimlerini sürekli olarak toplayıp, analiz etmek de bunun altın kuralını oluşturuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>