Mazda çip tedarik sorunuyla zor günler geçiriyor

0

Mazda çip tedarik

2021 yılında Mazda çip tedarik sorunuyla oldukça zor günler geçiriyor. Mazda için bu yıl, tahmin edilenden daha kötü olabilir.

Mazda çip tedarik sorunu ile baş etmeye çalışıyor

Mazda Motor Corp Cuma yaptığı açıklamada, mali yıl boyunca küresel olarak Japon otomobil üreticisinin araçlarının yaklaşık 100.000’inin yarı iletken krizinden etkilenmesini beklediğini duyurdu.

Pandemi sırasında dünya çapında uzaktan çalışmaya ve öğrenmeye geçiş, dizüstü bilgisayarlara ve diğer cihazlara olan talebi artırarak küresel bir çip tedarikinde sorunlara neden oldu. Bundan en fazla otomotiv sektörü etkilendi.

Danışmanlık firması AlixPartners, krizin 3.9 milyon araç üretimini etkileyeceğini ve 110 milyar dolarlık gelir kaybına neden olacağını belirtiyor.

Mazda erken alacağı tedbirler dahilinde bu etkilenmeyi 70 bin araca düşürmeyi hedeflediğini de belirtti. Çip üretimi için ABD başta olmak üzere birçok ülke harekete geçmiş olsa da sorunun birkaç yıl sürebileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>