Meksika otomobiller için çip üretiminden umutlu

0

otomobiller için çip üretimi

Meksika otomobiller için çip üretiminde Temmuz ayında azalma bekliyor. Yıl sonunda ise normalleşme tahmininde bulunuluyor.

Meksika otomobiller için çip üretimi için yıl sonunu hedefliyor

Meksika’nın ana otomobil parçaları birliği INA, küresel otomobil endüstrisini frenleyen ciddi yarı iletken sıkıntısının Temmuz ayında azalacağını ve bu yılın sonuna kadar normale döneceğini tahmin ediyor.

Yarı iletken çipler, dokunmatik ekranların yanı sıra sürücü asistanı ve diğer güvenlik sistemleri de dahil olmak üzere modern otomobillerdeki elektronikler için çok önemli bir bileşen konumunda yer alıyor. IHS Markit’ten alınan verilere göre yalnızca Kuzey Amerika’daki çip kıtlığı, bölgenin otomobil üreticilerinin Mayıs ayında daha önce beklenen üretimi 1.16 milyon araç düşürmesine neden oldu.

INA’nın dış ticaret başkanı Alberto Bustamante bir röportajda, yarı iletken sıkıntısının Aralık ayında normale dönmeden önce Temmuz ayının ikinci yarısında azalmaya başlayacağını tahmin ediyor. Tedarik sıkıntısı geçen yıl, koronavirüs pandemisinin Kuzey Amerika otomobil endüstrisini birkaç aylığına kapanmaya zorlamasıyla başladı ve bu da bir dizi ardışık sipariş iptalini başlattı.

INA’nın dış ticaret başkanı Alberto Bustamante Perşembe günü yaptığı bir röportajda, yarı iletken sıkıntısının Aralık ayında normale dönmeden önce Temmuz ayının ikinci yarısında azalmaya başlayacağını tahmin ediyor.

Tedarik sıkıntısı geçen yıl, koronavirüs pandemisinin Kuzey Amerika otomobil endüstrisini birkaç aylığına kapanmaya zorlamasıyla başladı ve bu da bir dizi ardışık sipariş iptalini başlattı.

Bustamante, büyük ekonomilerde istikrarlı bir şekilde artan aşılama oranlarına ve azalan enfeksiyonlara otomobil sektörü için normale dönüşü sağlamaya yardımcı olduğuna dikkat çekti.

Meksika’da otomobil parçaları üretiminin pandemi nedeniyle değer bazında geçen yıl yüzde 20 düşmesinden sonra, bu yıl yaklaşık yüzde 18’lik bir artış bekleniyor. Üretim değerinin 92.4 milyar dolara ulaşmasının beklenirken, 2022 yılına kadar pandemi öncesi seviyelere tam bir iyileşme bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>