Mercedes-Benz Türk StartUP 2019’un kazananları açıklandı

0

Mercedes-Benz Türk’ün bu yıl üçüncüsünü düzenlediği startup yarışmasının kazananları belli oldu. Şirketin 50’inci yılını kutladığı 2017 yılından bugüne kadar yapılmaya devam eden Mercedes-Benz Türk StartUP 2019 yarışması kapsamında ödüller sahibini buldu.

Mercedes-Benz Türk StartUP 2019 kazananları açıklandı

Üç aşamada yapılan eleme süreci sonunda 43 ilden 600’den fazla girişimci değerlendirildi. 150 bin TL’lik ödül havuzunun bulunduğu yarışmada ödüller “Teknoloji”, “Sosyal Fayda” ve “Jüri Özel Ödülü” kategorilerinde kazananların oldu. Ödülü kazanan startup’ların Ankara, İzmir ve Yalova şehirlerinden çıktığı açıklandı.

İlk 60’a kalan girişimlere bir günlük eğitim kampı verildi. Ardından jüri değerlendirmesiyle ilk 10’a giren startup’lara “StartUP Boost” adı verilen özel bir gelişim programı ve Mercedes-Benz ile özel Almanya seyahati hediye edildi.

İlk 10’a kalan girişimler içinden de üç kategoride ödüller sahibini buldu. İlk 3 startup’a 50’şer bin TL para ödülü verildi.

Sosyal Fayda Ödülü’nü kazanan KompoRize isimli girişimin kurucusu Mustafa Kuyumcu oldu. Önemli bir atık sorununa çözüm getiren KompoRize, çay üretimi esnasında yılda 60 bin ton olmak üzere açığa çıkan ve normalde yakılarak veya çürütülerek bertaraf edilen, çevreye zarar veren çay liflerini çeşitli plastiklerin içerisine katıyor.

Teknoloji Ödülü’nü kaznaan ise Safetech’in kurucusu Fatma Ertürk oldu. Safetech, enerjiden ulaşıma birçok sektörde kullanılan endüstriyel kontrol sistemlerinin teknolojik afetlere karşı korunmasını sağlıyor.

Jüri Özel Ödülü’nün sahibi ise Tolkido’nun kurucusu Can Yıldız oldu. Tolkido, otizmli çocuklar için teknoloji üreterek eğitim süreçlerine anne ve babaları eşit katılıma teşvik ediyor. Bu girişim otizmli çocukların dil ve konuşma eğitimlerinde kullanılan görsel eğitim kartlarını, aile ve öğretmen tarafından kişiselleştirilebilir ve seslendirilebilir hale getiren bir eğitim materyali üretiyor.

Ödül töreninde konuşma yapan Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün; “2017 yılından bu yana sirketimiz içinde Yenilikçi Fikir İnkübasyon Merkezi oluşturduk. Şirketimizde startup ruhunu, yenilikçi düşünceyi, kooperatif bilinci getirmeyi hedefliyoruz. Bu öncü hareketle tüm Daimler ülkeleri arasında bu merkezi kuran 5 ülkeden biri olduk. Bunu aşağıdan yukarıya ve gönüllülük esasına dayalı olarak yapan ilk ülke Türkiye oldu” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>