MicroLED patent sayısında patlama yaşanıyor!

0

MicroLED

MicroLED patent sayısı sadece bir yılda iki kat artış gösterdi. MicroLED patet sayısındaki bu artış, MicroLED teknolojisinin gelecekteki önemini de ortaya koyuyor.

MicroLED teknolojisi nedir?

Micro-LED ya da diğer adıyla mLED ekran teknolojisi LCD, LED ve OLED teknolojilerinin ardından geleceğin tenolojisi olarak gösteriliyor. Aslında OLED ile benzerlikler gösteren mLED, ışık üretilen bölümdeki farklılıklarıyla avantaj sağlıyor. Organik olmayan GaN kullanılan bu teknolojide daha ince paneller üretilebiliyor. Ayrıca her piksel kendini aydınlatarak, arka plan ışık ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve yüksek enerji verimliliği sağlıyor.

Yeni nesil ekranlar için yaygın olarak kabul edilen bir teknoloji olan mLED’e yönelik patentler, 2017 yılında Güney Kore’de ikiye katlandı. 2016 yılında 67 adet olan mLED patentleri, 2017 yılında 120’ye çıktı. 2014 yılında ise bu sayı sadece 36’ydı.

2018 CES’te Samsung, bu teknolojiyi kullanan The Wall adlı bir TV tanıttı. Samsung, bu TV’nin bu yıl içerisinde ticarileşeceğini duyursa da gecikme yaşanacak gibi görünüyor.

Samsung’un dışında LG de mLED teknolojisi üzerine yoğunlaşan firmalar arasında bulunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>