Techinside Google News
Techinside Google News

Microsoft 365’e eklenen Copilot riskli mi?

Copilot sayesinde Microsoft Office ile yaptığımız işleri hızlandırabiliriz, ancak kusurlu bir yöntemi otomasyona dönüştürme riski, uzmanları endişelendiriyor.
- Advertisement -

Copilot sayesinde Microsoft Office ile yaptığımız işleri hızlandırabiliriz ancak bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Kusurlu bir yöntemi otomasyona dönüştürme riski, uzmanları endişelendiriyor.

Microsoft bu hafta Copilot adlı yapay zeka modelini Office uygulamalarına eklediğini duyurdu. Copilot ile neler yapabileceğiniz tamamen size bağlı. Word, Teams, Excel, Outlook ve PowerPoint, Copilot eklenen uygulamalardan bazıları. Copilot’ın fiyatı henüz belli olmasa da 365 paketine eklenen ekstra bir ücret olarak fiyatlandırılması bekleniyor.

Microsoft Copilot’ın hata yapabileceğini kabul ediyor

Microsoft 365 Başkanı Jared Spataro, “Copilot bazen doğru iş yapıyor, bazen tümüyle yanlış iş çıkarıyor” diyor. Yapay zekanın yanlış bilgi vermesini veya hatalı iş üretmesini engellemek için çeşitli filtreler ve kontroller Copilot’a eklendi ama yine de Microsoft, yapay zekanın yaptığı işin kontrol edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yapay zekayı doğru eğitmek gerekiyor

Teknoloji uzmanlarından Rob Enderle, Copilot sayesinde üretkenliğimizin artacağını düşünüyor ancak Tesla’yı örnek göstererek, üretkenliği artıralım derken kaliteden ödün vermemek gerektiğinin altını çiziyor. Tesla’nın sorunu otomasyon ve robotikten faydalanarak daha hızlı ve daha fazla üretim yapmaya odaklanması ama bu süreçte kaliteyi artırmak için çaba sarf etmemesiydi. Benzer şekilde üretici yapay zekadan faydalanırken ortaya çıkan işin kalitesine dikkat etmek gerekiyor.

Microsoft 365 Copilot

Yapay zeka ile kaliteli iş üretmek, doğrudan bizim kaliteli iş üretebilme kapasitemize bağlı çünkü üretici yapay zekalar aslında bizden öğreniyor. Üretici yapay zekanın en başta bizden en kusursuz iş yapma yöntemini öğrenmesi gerekiyor, aksi halde kusurlu bir yöntemi otomasyona dönüştürmesi riski var.

Rob Enderle’ye göre, Office uygulamalarına yapay zeka eklenmesi, iş yaşamında yepyeni bir dönüm noktası demek çünkü üretici yapay zekayı daha kaliteli işler üretmek için kullanabilenler, yakın gelecekte bundan fayda sağlayacak. Yapay zekayı kullanamayanlar ise tıpkı bilgisayar yeni çıktığında bunu reddedip daktilo kullanmakta diretenlerin durumuna düşebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir