Microsoft ve Facebook Atlantik’e kablo döşeyecek

0

Microsoft ve Facebook, Atlantik tabanı boyunca ABD’den Avrupa’ya uzanacak yeni bir su altı veri kablosu döşemek üzere işbirliği yapacaklar. 2017 yılında hizmete girecek olan 160 Tbps kapasiteli MAREA isimli kablo Atlantik altındaki en yüksek kapasiteli kablo olacak.

ABD Virginia Beach’ten, İspanya’nın Bilbao kentine kadar uzanacak olan deniz altı kablonun döşenmesine iki teknoloji devinin ABD ve Avrupa arasındaki veri akışını rahatlatmak istemesinin sonucunda karar verildi. İki firmanın da ABD ve Avrupa’da dev veri merkezleri ve sayısız müşterisi bulunuyor. Dolayısıyla, ABD ve Avrupa arasında daha hızlı ve dengeli veri akışına ihtiyaç duyuyorlar. Sadece Facebook’un 1.6 miyar kullanıcısı bulunuyor ve bunların büyük kısmı ABD dışında yaşıyor. Her gün aramalar, fotoğraf yüklemeler, video seyretme talepleri, WhatsApp ve Instagram faaliyetleri derken Facebook tek başına dünyadaki en büyük trafik kaynağı konumuna yükselmiş durumda.

Microsoft ise özellikle iş dünyasında yoğun olarak kullanılmaya başlayan bulut servisi Azure nedeniyle daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. Microsoft’un Office, Bing, Xbox Live ve Skype servisleri de hem Azure ile bağlantılı çalışıyor hem de tek başına yoğun trafik yaratıyorlar.

MAREA kablosu Microsoft ve Facebook’un trafik akışı için kullanılacak ancak kablonun yönetimi Telxius isimli şirkette olacak ve başka şirketler de bu kablo üzerinden bandwith satın alabilecekler.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>