Microsoft seçim güvenliği için ortaklık kurdu

0

Microsoft seçim güvenliği

Microsoft seçim güvenliğini sağlamak için ortaklık kurdu. Elektronik oy sistemlerinde oy verme ve oy sayıma aşamaları için açıklama yapıldı.

Microsoft seçim güvenliğini sağlayacak

Son yıllarda seçimlerde yazılımların güvenliği ve güvenirliliği yeni bir tartışma konusu oluyor. Bu konuda çeşitli işbirlikleri ile yenilikçi çalışmalar atılmaya çalışılıyor.

Son iki cumhurbaşkanlığı seçiminde oy güvenliği konusundaki endişeleri gidermek için Microsoft yeni adımlar atıyor. ABD’deki üç büyük seçim bilgisayarı sağlayıcısından biri olan Hart InterCivic ile Microsoft’un ElectionGuard yazılımını uygulamak için bir ortaklık duyuruldu.

ElectionGuard, seçmenlerin uçtan uca doğrulama yoluyla oylarının doğru şekilde sayıldığından (ve değiştirilmediğinden) emin olmalarını sağlıyor. Üçüncü taraf seçim güvenliği uzmanları, ElectionGuard aracılığıyla seçim sonuçlarını denetlemek için kendi programlarını oluşturabilir.

Hart, ElectionGuard’ı 17 eyalette 500’den fazla yargı alanı tarafından kullanılan Verity oylama sisteminde test edecek. Seçmenler yine de bir dokunmatik ekran kullanacak ve seçimlerini yazdıracak veya bir kağıt oy pusulasını dolduracak. Oy pusulalarını Verity’de taradıklarında, ElectionGuard onu sayacak ve şifreleyecektir. Seçmenler daha sonra, oy pusulalarının doğru sayıldığını web’de kontrol etmek için kullanabilecekleri bir doğrulama kodu alacaklardır. Microsoft, bir seçmen oy pusulasının içeriğinin bu süreçte açıklanmadığını ve gizli kalacağını söylüyor.

Microsoft, ABD oylama sürecini daha şeffaf hale getirmek amacıyla ElectionGuard’ı açık kaynak haline getirdi ve 2019’da herkesin kullanımına sundu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>