MIT otonom araç teknolojisini geliştiriyor

0

MIT otonom araç

MIT otonom araç teknolojisini geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. MIT, araçlara çarpışmalardan kaçınmalarını öğretmeye çalışıyor.

MIT otonom araç teknolojisinde yenilikler sunacak

Otonom araç teknolojilerine yönelik geliştirme çalışmaları halen devam ediyor. bu alanda öncü çalışmalara imza atan MIT, araçlara yeni beceriler kazandırmaya çalışıyor.

Araçları tam otonom hale getirmek isteyen MIT, araçların çarpışmalardan kaçınması için çalışıyor. Bunun için bir simülasyon platformu oluşturan araştırmacılar, bu platform üzerinden geliştirme testlerine devam ediyor. araştırmacılar, otonom araçların en kötü senaryolara bile hazır olmasını istiyor.

Araştırmacılar, gerçek yollardan topladıkları verileri kullanarak simülasyon üzerinde geliştirme çalışmalarına devam ediyor. ancak şeri ihlali ve yoldan çıkma gibi ihlallere ait çok az sayıda verinin bulunması, araştırmacıları bu konuda geliştirme yapma konusunda zorluyor.

Neredeyse sonsuz ihtimallerin bulunduğu bu alanda, küçük veri setlerinin kullanılması araştırmayı en zor hale getiren konular arasında yer alıyor. ancak araştırmacılar, geliştirdikleri simülasyonu tam otonom bir araca entegre ederek, aracın daha önce hiç gezmediği sokaklarda güvenli bir şekilde gezebilmesini sağladı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>