Moovit 1500 şehirde

1

Ulaşım uygulaması Moovit’in 1500’üncü şehrinin eklendiğini duyurması ile birlikte otobüs, metro, feribot, teleferik, tramvay,dolmuş ve diğer toplu taşıma araçları için tam 77 ülkede tercih edilen uygulama oldu. Şirket, dört yıl beş ay içinde 1500 şehre ulaştı. Bu şehirlerin toplam nüfusu yaklaşık 1,1 milyar, potansiyel toplu taşıma kullanıcılarının sayısı ise 550 milyon kişi.

Amerika’dan Dayton, Ohio şehri Moovit’e eklenen 1.500 şehir. Ohio Eyaleti aynı zamanda Moovit’in 1.501 şehri Athens’a ev sahipliği yapıyor. Moovit her 15 saatte bir yeni bir şehir ekliyor. Sırada Gopiapo, Şili var. Ardından Filibe, Bulgaristan; Volta Redonda, Brezilya ve Maryborough-Hervey Bay, Avustralya gelecek.

2016’da Google’ın en iyi yerel uygulaması seçilen Moovit, halka açık ulaşım verilerini derleyip tekrar sunan otobüs veya demiryolu şirketleri, belediyeler ya da bağımsız kuruluşlar tarafından yönetilen yüzlerce yerel ulaşım uygulamasından ayrışıyor.

Moovit’in her yerde bulunması, ulaşım verilerini toplamadaki benzersizliğinden kaynaklanıyor. Hareket saatleri ve canlı bilgiler de dahil olmak üzere mevcut halka açık ulaşım verilerini 70 milyondan fazla kullanıcısından (crowdsourced) ve 180.000 kişilik güçlü yerel gönüllü topluluğundan alınan verilerle bir araya getirmesiyle şirket, dünyanın en büyük ulaşım veri havuzunu oluşturdu.

Geleceğin şehirlerinin kuralları belirleniyor

Moovit, bu veriyi, yerel kullanıcıların toplu taşıma araçlarıyla şehrin her yerine en kolay ve en rahat şekilde ulaşması için en doğru yol tarifleri, hareket saatleri ve toplu taşıma duraklarının yerleri de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamak için uygulamada kullanıyor. Ama Moovit bu verileri sadece kullanıcılarının günlük ulaşımını kolaylaştırmak için kullanmıyor aynı zamanda geleceğin ulaşım kurallarını yeniden yazan ve yöneten şehir planlamacılar, belediyeler ve geliştiriciler için bu verileri bazı değerli araçlara dönüştürdü.

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>