Nissan beyin dalgalarını kullanacak

0

Nissan beyin

Nissan güvenli sürüş deneyimi için araçları kuvvetlendirmenin ötesine geçiyor. Yapılan son proje ile Nissan beyin dalgaları aracılığıyla sürüş güvenliğini sağlayacak.

Nissan beyin dalgaları ile güvenliği sağlayacak

Yokohama merkezli Nissan, sürüş güvenliği için insan – bilgisayar etkileşiminden yararlanmak istiyor. Geliştirilen kask benzeri sistem, aracın özerk sistemi tarafından gerçek zamanlı olarak analiz edilen beyin aktivitesi ve beyin dalgalarını ölçüyor. Ölçtüğü verileri yorumlayan sistem, sürücünün ne zaman ivmelendiğini, yavaşladığını, direksiyonu çevirdiğini yani tüm sürüş durumunu analiz edebiliyor.

Araçları adeta bir zırha çevirmek yerine direkt sürücü odaklı olan bu yaklaşımın trafik kazalarını önlemede oldukça yararlı olabileceği düşünülüyor. Kask yerine daha pratik kullanım sunan bir aparatın geliştirilmesiyle otonom araçlara geçiş sürecinde bu sistem yaygın bir şekilde kullanılabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>