NVIDIA GPU satışları AMD ve Intel’i geride bıraktı

0

NVIDIA GPU GTX 1080 Ti

PC pazarı son kullanıcı tarafında akıllı telefon pazarına biraz müşteri kaybetmiş olmasına karşın, “hardcore” olarak nitelendirilen oyuncular GPU pazarını ayakta tutmaya devam ediyor. 

NVIDIA GPU satışları üçüncü çeyrek raporunda parlıyor

Jon Peddie Research şirketinin açıkladığı rakamlara göre üçüncü çeyrekte yıl bazında satışlarını arttıran NVIDIA, %29.53 oranında pazar payı ile AMD ve Intel‘i geride bırakmayı başardı.

AMD vs NVIDIA

Jon Peddie Research raporunda, “Üst düzey GPU’ların kullanıldığı oyuncu PC segmenti, tekrar bu çeyrekte parlak bir noktaya geldi” ifadesine yer verildi. Hem oyun hem de kripto para konuları, AMD ve NVIDIA‘nın beraber pazar payı kazanmasında önemli rol oynadı.

Daha çok oyuncuların tercih ettiği harici ekran kartları yıl bazında bu çeyrek %4.18 artışla tüm PC pazarının %39.55′ini oluşturuyor. Ancak tabii ki geriye kalan bölümde masaüstü APU’ları ve dizüstü APU’ları gibi konular da var. Bir önceki çeyreğe göre AMD’nin masaüstü APU’ları %7.1 oranında artış gösterdi. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>