Okullarda yüz tanıma teknolojisi kısıtlanacak

0

Okullarda yüz tanıma

Çin’de okullarda yüz tanıma ile kayıt alma ve öğrencilerin kontrolü süreçlerine geçiş yapılmıştı. Ancak kişisel veriler konusunda gelen tepkilerin ardından bu uygulama kısıtlanıyor.

Okullarda yüz tanıma teknolojisi sona mı eriyor?

China Pharmaceutical University (CPU), geçtiğimiz günlerde öğrencilerin yeni dönem kayıtlarını yüz tanıma teknolojisiyle almaya başlamıştı. Pilot proje olarak lanse edilen bu çalışmanın, Çin’de diğer üniversiteler ve okullarda da uygulanması hedefleniyordu. Ancak Çin’de bakanlık düzeyinde yapılan açıklamalar, bu uygulamalarda kısıtlamalara gidileceğini gösteriyor.

Çin’de Milli Eğitim bakanlığı bünyesinde görev yapan LeiChaozi, öğrencilerin kişisel verilerinin güvenliğinin kendileri için öncelikli olduğunu ve okullarda bu uygulamanın kaldırıldığını duyurdu. Öğrencilerden veri toplamak istemediklerini söyleyen Chaozi, eğer güvenlik zorunda kalırlarsa da mümkün olduğunca az veri toplanacağını söyledi.

Bu kararın alınmasında, Çin’de halk tarafından gelen yoğun tepkilerin etkili olduğunu da söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>