Techinside Google News
Techinside Google News

Online Mülakat için Türk uygulaması: DoHire

Sankonline ekibi tarafından yazılan ve geliştirilen ilk proje; Türkiye’deki insan kaynakları sektörünün temel ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlandı. İşe alım süreçlerini kolaylaştıran ve verimliliği artıran online mülakat platformu DoHire kısa sürede​ farklı sektörlerden pek çok şirkete erişti.

dohire_logoSektörün ilk ve tek mobil uygulamasına sahip DoHire temel olarak Türkiye’deki İK profesyonellerinin en çok vaktini alan ilk mülakat ve telefon görüşmelerine online çözüm sunuyor.

Zaman, maliyet, marka değeri ve kalifiye eleman problemlerini optimize eden DoHire, hem adaylar hem de kurumlar için birçok avantaj yaratıyor.

- Advertisement -

Hem İş Verenin Hem Adayların Yanında

 • İş görüşmelerinde daha fazla adayla görüşme şansı sağlıyor ve zaman kaybını engelliyor.
 • Hızlı, dijital, interaktif, sürdürülebilir bir işe alım modeli oluşturuyor ve görüşmelerin sonucunda erken karar verilmesini sağlıyor.
 • Farklı şehirde veya ülkede yaşayan bir adayla seyahat etmeden ön görüşme gerçekleşebiliyor.
 • Tek ekrandan ihtiyaç duyulan bilgiye erişip, görüşmeleri yaparken; büyük bir aday havuzuna sahip olunabiliyor.
 • Görüşmelerle ilgili zaman ve mekan planlaması sorunlarını ortadan kaldırıyor.
 • İş yoğunluğundan her adayla görüşemeyen bölüm müdürleri, diledikleri zaman ve yerde kayıtları izleyebiliyor.
 • İletişime geçilemeyen pasif adaylarla çok daha kolay bir şekilde iletişime geçme imkanı sağlıyor.
 • İşe alımda kullanılan teknolojik yöntemler, adayın gözünde yenilikçi bir imaj çizilmesine katkıda bulunuyor.

Özgeçmişler Sadece Bir Kağıt Olmaktan Çıkıyor!

 • Özgeçmiş dokümanını ‘sadece bir kağıt’ olmaktan çıkaran DoHire, video görüşme sayesinde, adaya, CV’de yer alandan çok daha detaylı bir şekilde kendini ifade edebilme şansını veriyor.
 • DoHire, çalışan adayların en büyük sıkıntılarından biri olan iş görüşmesi için iş yerinden izin alma sorununu ortadan kaldırıyor. Ulaşım ile ilgili her hangi bir zaman kaybı yaşamadan, mekandan bağımsız video kayıt oluşturabilme olanağı sağlıyor. Böylece en uygun olunan zamanda mülakat gerçekleşebiliyor.
 • İş görüşmelerindeki seyahat masraflarını ortadan kaldırıyor.
 • Aday, video kayıt oluştururken birden fazla deneme yapabiliyor. Bu da hazırlanabilme ve kendinden emin olduğu videoyu paylaşabilme fırsatı sunuyor.

Peki Online Mülakat Nedir?

Online mülakat, aday ile işveren arasındaki görüşmeyi dijital ortamda gerçekleştirerek zamandan ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlayan online bir sistemdir.

Neden Kullanılmalı?

Özellikle birden fazla şehirde ofisi bulunan ve tek bir İK departmanı tarafından işe alımların gerçekleştirildiği kurumsal şirketlerde, işe alım personellerinin şehirlerarası seyahatleri sıkça gündeme geliyor. Bu hem adaylar hem de işverenler için yorucu bir süreç. Dijital dünyadaki gelişmelerin hız kesmeden artmasıyla birlikte iş hayatını kolaylaştıran çözümlerin sayısı da hızla artıyor. Özellikle insan kaynakları departmanları için üretilen çözümler ve yazılımlar en çok konuşulan konular arasında. Bu çözümler arasında en çok ilgi çeken ise hiç şüphesiz online mülakat platformları.

Kalifiye çalışan istihdamı, işe alımın en zorlayıcı süreci. DoHire, belirli bir süre içinde sorulan sorulara cevap veren adayların, tutarlılıklarının ve beden dillerinin daha detaylı bir şekilde analiz edilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede adayların kısa sürede objektif cevapları ve tutumları izlenerek işe alım süreçleri çok daha kaliteli bir şekilde yönetilir. Bunun yanı sıra video mülakat teknolojisi, İK yöneticilerine mülakat videolarını istedikleri sıklıkta ve ortamda izleme imkanı sağladığından, işe alım kararını da daha objektif bir şekilde almalarına yardımcı olur. Bu sayede, bir adayın bir soruya verdiği cevap istenilen zamanda tekrar izlenebiliyor ve ürün daha objektif yorum yapılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra, süre sınırının bulunması, adayların verdikleri cevapların doğruluk oranını da artırdığı için görüşmenin verimliliği de pozitif yönde etkileniyor.

DoHire, adaylara sunulan kurumsal imajın iyileşmesinde ve marka algısının daha iyi iletilmesine olanak sağlıyor. Böylelikle adaylara farklı bir mülakat tecrübesi katarak, kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri bir ortam sunuluyor.

İnsan Kaynakları departmanının en büyük problemlerinden bir diğeri ise yüksek işten çıkma (retention) oranları. İşten çıkma oranının düşük olması, çalışanların mutlu olması, bu da müşterilerinizin mutlu olması anlamına geliyor. Bu nedenle, “doğru” insanları istihdam edebilmek önemli. Sağladığı teknolojik servis ile doğru personeli doğru departmanda konumlandırmaya, yani “yetenek yönetiminin” etkili bir şekilde yapılmasına yardımcı oluyor.

Video Mülakat Nasıl Maliyet Avantajı Sağlar?

Gün içerisinde işe alım uzmanlarının en çok zaman kaybettiği operasyonlar mülakatlardır. Ortalama 45 dakika süren mülakatların değerlendirmeleri de göz önüne alındığında her bir aday için 1 saatlik bir zaman dilimi harcanmış olur. Video mülakat teknolojileri mülakat süresini 15 dakika gibi makul bir süreye indirerek değerlendirme kısmını da işe alım profesyonelinin inisiyatifine bırakır. Bu sayede zaman bazlı maliyet dörtte üç oranında düşürülmüş olur. Bunun yanı sıra seyahat gerektiren görüşmeler firmaların İK harcamalarında en üstte yer alan kalemlerdir. Online mülakat teknolojisi firmayı seyahat maliyetlerinden kurtararak daha etkili sonuçlar alınmasına olanak sağlar.

Geçtiğimiz yıllarda çeşitli firmalar, kendi geliştirdikleri çözümler ile online mülakat konusunda aşamalar kaydetmiş olsalar da yazılım geliştirme maliyeti ve teknik destek sistemi külfetli hale getiriyordu. Yurtdışındaki global firmaların sıklıkla kullandığı online mülakat platformları, Türkiye’de de yeni yeni gündeme geliyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

 • DoHire firmalara insan kaynakları profesyonellerinin kullanabileceği özel bir panel sağlar.
 • İK profesyonelleri bu panel aracılığıyla yöneltmek istedikleri soruları, her bir soruya ayrılması gereken süreyi ve son mülakat tarihini belirler.
 • Sonraki süreçte adaylara mail yoluyla bir iş görüşmesi daveti gönderilir.
 • Daveti alan adaylar hem firma ve pozisyon hakkında bilgi edinir hem de video cevaplarını firmaya iletir. İK profesyonellerine görüşmenin tamamladığı bildirildikten sonra işe alım uzmanları gerekli değerlendirmeyi yaparak karar verirler.

İşe alım için online mülakat platformunu kullanan insan kaynakları yetkilileri, adaydan talep ettikleri nitelikleri, cevaplamalarını istedikleri soruları kolay bir şekilde dijital ortama aktarabiliyorlar.

Aday ise bu soruları dilediği zaman dilediği yerde yanıtlayıp, kayıt altına alarak, şirket yetkilisine online mülakat platformu üzerinden iletmiş oluyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir