Larry Ellison: Oracle’ı kuran adamın hikâyesi

2

Oracle’ın kurucusu Larry Ellison geçtiğimiz perşembe günü şirkette 37 yıl süren CEO’luk görevini bıraktığını açıkladı. Ellison, yazılım devi Oracle’ı 30’lu yaşlarının başında kurmuştu ve çok kısa bir süre içerisinde multi-milyar dolarlık bir iş modeli oluşturmayı başardı. 8 sene sonra Inc.’in ‘Amerika’nın en hızlı büyüyen 500 özel şirketi’ kategorisinde 61. Olmayı başarmıştı.

Ellison’un kişisel hayatı da profesyonel hayatı gibi dikkat çekti. Tam 4 kez evlenip boşanan Ellison, yatları, uçakları ve pek çok evi ile gündeme gelmişti. Bugün Forbes kişisel servetini yaklaşık 51 milyar dolar olarak hesaplıyor.

larry-ellison-draw

Aşağıda New York doğumlu Ellison’un Silikon Vadisi’nden önceki ve sonraki hayatının kısa bir özetini bulabilirsiniz.

1966

Ellison University of Chicago’yu bırakarak California’ya yerleşti.

1970’ler

C.I.A.’e ilişkisel veri tabanları yazan bir bilgisayar şirketinde çalıştı.

1977

Robert Miner ve Edward Oates ile birlikte 2.000 dolar sermayeli Software Development Laboratories’ı kurdu. Hazırladıkları ilişkisel veritabanını devlete satmaya niyetliydiler, ancak projelerini teslim tarihinden önce bitirdikleri için şirketler için yazılımlar geliştirmeye başladılar.

1982

Şirket isim değiştirerek Oracle adını aldı.

1986

12 Mart günü şirket hisse başı 15$ ile halka açıldı.

1995

Ellison kişisel bilgisayarların öleceğini öngördü.

1997

Apple’a geri dönen Steve Jobs, Ellison’u yönetim kuruluna atadı. (Ellison Oracle’da çok yoğun olduğu gerekçesiyle 2002 yılında istifa edecektir)

2008

Associated Press kendisini en yüksek maaşlı CEO ilan etti. AP Ellison’un yaklaşık 25 milyar dolarlık serveti olduğunu hesapladı.

2010

IBM ve Hewlett Packard ile girilen sert bir mücadele sonucu Oracle rakibi Sun Microsystem’s I satın aldı.

2013

Eylülde Ellison’un yelkenli yarış takımı Amerika Kupası’nı kazandı.

17 Ağustos 2014

Ellison 70. Yaş gününü kutladı.

18 Ağustos 2014

Oracle’daki CEO’luk görevinden istifa etti.

Yorumlar

  1. Java’da hiçbir yol alınamaması, çoğu basit yazılımcıyı üzdü ama.. Açık kaynak desteği sözününse askıda kalacağını yıllar önce bir yazımda öngörmüştüm. [Türkiye’de Teknik Beklentiler, 2007]

  2. Larry adammıdır?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>