Otomasyon 12 milyon işi gereksiz hale getirebilir

0

otomasyon

Yayınlanan yeni bir rapora göre otomasyon 12 milyon işi gereksiz hale getirebilir. Forrester bu konuda detaylı bir araştırma yaptı.

Otomasyon 12 milyon işi tehlikeye sürüklüyor

Araştırma ve danışmanlık şirketi Forrester Research’e göre, 2040 yılına kadar işlerin yüzde 34’ü otomasyona yenik düşme riskiyle karşı karşıya.

Forrester’a göre, ‘Avrupa-5’te (Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık) toplamda 49 milyon iş potansiyel olarak otomatikleştirilebilir. Bu, Birleşik Krallık’taki sıfır saatlik sözleşmeler gibi gündelik işleri ve işçilerin “küçük pazarlık gücüne” sahip olduğu düşük ücretli, yarı zamanlı işleri tehlikeye atıyor. Forrester’a göre, 50’ye kadar çalışanı olan küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) Avrupa istihdamının üçte ikisini ele geçirirken, üretkenlikleri daha büyük şirketlerin gerisinde kalıyor. Örneğin imalatta, ‘mikro işletmeler’ büyük şirketlerden %40 daha az üretkenlik gösteriyor.

Fransız imalat firmalarında robotların benimsenmesiyle ilgili beş yıllık bir araştırma, robotların işgücü maliyetlerini %6 arasında azaltarak genel üretim maliyetlerini düşürdüğünü buldu.

İş dünyası liderleri ayrıca otomasyon teknolojisini, Forrester’ın “bir demografik saatli bomba” olarak tanımladığı, Avrupa’nın yaşlanan nüfusunun yarattığı boşlukları doldurmanın bir yolu olarak görüyor. Analist, 2050 yılına kadar Avrupa’da 2020’ye göre 30 milyon daha az çalışma çağındaki insana sahip olacağını söyledi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>