Otomotiv sektörü teknoloji raporu yayınlandı

0

Otomotiv sektörü teknoloji

Otomotiv sektörü teknoloji alanında yaşanan gelişmelerden doğrudan etkileniyor. Otomotiv sektörü teknoloji alanındaki gelişmeler ile birlikte dijitalleşiyor.

Otomotiv sektörü teknoloji ile iç içe

Counterpoint Research’in raporuna göre 2022 yılına kadar bağlantılı araç sayısında yüzde 270’lik büyüme yaşanacak. Böylelikle 125 milyondan fazla bağlantılı araç piyasada yer alacak. General Motors, BMW, Audi ve Mercedes Benz bu sektördeki lider üreticilerden olacak. Sayıdaki bu artışta hükümetlerin de politikası da teşvik edici oluyor. Örneğin; Nisan 2018’den itibaren Avrupa’da satılan tüm araçların, ciddi bir kaza durumunda 112 acili otomatik olarak çeviren “eCall” teknolojisine sahip olması gerekiyor. Böylelikle satılan tüm yeni otomobiller en az bir tane bağlantı teknolojisine sahip olmak zorun olacak.

Genel penetrasyona baktığımızda ise Almanya, İngiltere ve ABD 2017 yılında satılan gömülü bağlantıya sahip toğlam gönderilerin en yüksek yüzdesine sahip.  Ayrıca otomobillerde 5G ağının 2020 yılına kadar başlaması gerekiyor. Ancak 2022 yılına kadar bunun düşük seviyede kalması bekleniyor.

Otomotiv sektörü, dijital dönüşümün en çok hissedildiği sektörlerden biri olmaya devam ediyor. Sürücüsüz otomobillere geçiş sürecinde artık arabaların acil merkezlerle e birbiriyle konuşabildiği döneme giriyoruz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>