Techinside Google News
Techinside Google News

Otonom araç şeridi devreye alınacak

Japonya’da otonom araç şeridi devreye alınacak. Otoyoldaki bu şeritte, yalnızca otonom teslimat yapan kamyonlar gidebilecek.
- Advertisement -

Japonya’da otonom araç şeridi devreye alınacak. Otoyoldaki bu şeritte, yalnızca otonom teslimat yapan kamyonlar gidebilecek.

Japonya, ülkenin en işlek otobanında sürücüsüz kamyonlara ayrılmış bir şerit oluşturarak otonom sürüşü benimsemesinde daha ileri bir seviyeye ulaştı.

Başkent Tokyo ile Aichi vilayetindeki 2.2 milyonluk bir şehir olan Nagoya arasındaki rotanın bir bölümü, 2024 yılı içerisinde otonom nakliye araçlarına ayrılacak. Japon medya kuruluşu Nikkei Asia’nın verdiği bilgiye göre sürücüsüz şerit, Fuji Dağı’nın güneyindeki iki şehir olan Numazu ve Hamamatsu arasında yaklaşık 100 km uzanan Shin-Tomei Otoyolu’nun bir bölümünde gösterilecek. Otonom araç şeridi ile otonom kamyonlara ayrı bir alan tanınmış olacak.

Yolun bu kısmı uzun ve düz nitelikte. Ayrıca yolun her iki tarafında üç şerit bulunuyor. Bu da onu kendi kendine giden kamyonların konuşlandırılması için ideal kılıyor. Otonom sürüş şeridinin, insanlar tarafından kullanılan araçlara da izin verip vermeyeceği henüz belli değil.

Altyapı yatırımları planlanıyor

Yol koşullarının sürekli izlenmesini sağlamak için şeride sensörler ve kameralar eşlik edecek ve gelişmiş 5G iletişimi de gerekecek. Bu düzeyde bağlanabilirlik, kendi kendine giden kamyonların şeritteki herhangi bir engel veya ilerideki beklemeler konusunda uyarılmasını ve zamanında yavaşlamalarını sağlamak için gerekli. Girişim, Japon hükümeti tarafından sunulacak olan ulusal bir dijital altyapı için yol haritasının bir parçası niteliğinde diyebiliriz.

Ayrıca 2023 Mart ayında Parlamento’da sürücüsüz ulaşımın getirilmesine izin verecek bir yasa tasarısının kabul edileceği ortaya çıkmıştı. Ardından Kasım ayında Ulusal Polis Teşkilatı, Seviye 4 otonom sürüşü trafik yasasına dahil etme planlarını onayladı. Seviye 4, Otomotiv Mühendisleri Derneği tarafından, bir aracın belirli senaryolarda insan sürücünün herhangi bir müdahalesine gerek duymadan kendi kendine hareket etmesi olarak tanımlanıyor. Gerekli mevzuatın yürürlüğe girmesiyle birlikte Japon hükümeti, 2025 yılına kadar 40 ve 2030 yılına kadar 100’den fazla alana sahip olmayı planlayarak Seviye 4 mobilite hizmetlerini artırmak istiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir