Otonom vale sistemi tanıtıldı

0

Ford ve Bosch ortaklığıyla geliştirilen otonom vale sistemi tanıtıldı. Otonom vale park sistemiyle artık park sorunu diye bir kavram kalmayacak

Otonom vale sistemi ne anlama geliyor?

Otonom araçlar, kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu sürüş kolaylığı, artık park esnasında da yaşanabilecek. Detroit’te tanıtılan, Ford ve Bosch tarafından geliştirilen otonom vale park sistemi büyük kolaylıklar sağlayacak.

Daha önce Daimler ve Bosch tarafından geliştirilen sistemle benzerlik taşıyan bu sistem, V2I isimli araçtan altyapıya iletişim teknolojisiyle donatılmış durumda. Ford Escape modelleriyle iletişim kurabilen model, garajdaki araçları ve yayaları algılayabiliyor. Tüm engelleri algılayabilen sistem, boş bir park yeri bulduğunda, aracın o alana park edilmesine olanak sağlıyor. Üstelik bu işlemler hiçbir insan müdahalesi olmadan gerçekleşiyor.

Şimdilik sadece tanıtım amacıyla kurulan sistem, isteyen kişiler tarafından kullanılabiliyor. Sürücüler, araçlarını daha önce belirlenen noktaya bırakıyor ve tek dokunuşla araçlarını çağırabiliyor. Ford verilerine göre bu sistem otopark alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayacak. Böylelikle park alanlarına yüzde 20 oranında daha fazla aracın park edebileceği belirtiliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>