Techinside Google News
Techinside Google News

Panasonic patentlerini nesnelerin internetine açtı

Her geçen gün daha fazla şirketin gündemine giren nesnelerin interneti için önemli bir adım Panasonic'ten geldi. Şirket, bu alandaki patentlerini genel kullanıma açtı.
- Advertisement -

PanasonicKimine göre nesnelerin, kimine göreyse her şeyin interneti. Kısaca IoT olarak adlandırılan Internet of Things için atılan adımların sayısı ise hızla artıyor.

Atılan önemli adımlardan bir ise Panasonic’ten geldi. Şirket, yaklaşık 50 adet patentini, nesnelerin interneti çözümlerinin geliştirilmesi için kullanıma açık hale getireceğini duyurdu. Yapılan duyuru, farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketin daha yenilikçi ürünler geliştirmesinin de yolunu açacak.

Panasonic’in hedefinde bu patentleri akıllı evler ve solar enerji için sunulan ürünlerin sahip olduğu yetenekleri artırmak var. Açıklamada imzası bulunan Panasonic Kuzey Amerika CTO’su Todd Rytting, açık kaynak dünyasının yeni ürünlerin ihtiyaç duyduğu yazılımları geliştirme noktasında önemli bir rolü olduğunu düşünüyor.

Şirketlerin sahip olduğu patentleri, ilgili teknolojinin gelişimi için herkese açması yeni bir uygulama değil. Bir anlamda Ar-Ge çalışmalarını dünyanın geneline yayma işlevine de sahip olan bu çözümün benzerleri daha önce otomotiv sektöründe kendini göstermişti. Toyota, yakıt hücreli otomobillerin yaygınlaşması için benzer bir girişim başlatmış, Tesla Motors ise benzer bir çalışmayı elektrikli otomobiller için yapmıştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir