Techinside Google News
Techinside Google News

Patent davasını kaybeden Google, Sonos’a 32,5 milyon dolar ödeyecek

Google'a, kablosuz ses cihazlarında akıllı hoparlör üreticisi Sonos'un patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle 32,5 milyon dolar ceza kesildi
- Advertisement -

San Francisco federal jürisi Google’a, kablosuz ses cihazlarında akıllı hoparlör üreticisi Sonos’un patentlerinden birini ihlal ettiği gerekçesiyle 32,5 milyon dolar tazminat cezası kesti. Bu dava, önceden işbirliği yapan şirketler arasında geniş kapsamlı bir fikri mülkiyet anlaşmazlığının parçası olup, ABD, Kanada, Fransa, Almanya ve Hollanda’da diğer davalara da konu olmuştu.

Şirketler daha önce Mountain View, Kaliforniya merkezli Google’ın akış müzik hizmetini Sonos ürünlerine entegre etmek için birlikte çalışmışlardı. Sonos, 2020 yılında Los Angeles’ta ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nda Google’a patent ihlali davası açmış ve işbirliği sırasında Google’ın, Google Home ve Chromecast Audio gibi cihazlarda kendi teknolojisini kopyaladığını iddia etmişti.

Sonos, geçtiğimiz yıl ITC’den bazı Google cihazlarına yönelik sınırlı bir ithalat yasağı kararı almış, ancak Google itiraz etmişti.

Google ise Kaliforniya’da kendi patent davalarını ve ITC’de dava açarak, Sonos’un akıllı hoparlörlerine şirketin teknolojisini dahil ettiğini iddia etti. Sonos, Google’ın davalara girişimlerini, “daha küçük bir rakibi aşındırmak için bir baskı taktiği” olarak nitelendirdi.

Santa Barbara, Kaliforniya merkezli Sonos, gelir tahminini düşürmesi sonucunda bu ayın başlarında piyasa değerinin neredeyse beşte birini kaybeti.

Jüri, davada tartışılan iki patentten birinin Google tarafından ihlal edildiği sonucuna vardı. Sonos, daha önce mahkemeden 90 milyon dolar tazminat talep eti, ancak Google, ABD Bölge Yargıcı William Alsup’ın dava konusunu daralttıktan sonra Sonos’un talebini 32,5 milyar dolara düşürdüğünü belirtti.

Google sözcüsü, Cuma günü davayı “pek yaygın olarak kullanılmayan bazı özel özellikler hakkındaki sınırlı bir anlaşmazlık” olarak nitelendirdi ve şirketin bir sonraki adımlarını değerlendirdiğini belirtti. Google ayrıca “her zaman teknolojiyi bağımsız olarak geliştirdiklerini ve fikirlerinin değeriyle rekabet ettiklerini” söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir