Pentagon’un büyük robot yarışı başlıyor!

0

Darpa-robots-660x350Robotların, geleceğin dünyasında çok büyük rol oynayacakları artık inkar edilemeyecek bir gerçeğe dönüştü. Otomobiller, uçaklar robotlar tarafından kullanılacak; fabrikalar, işletmeler robotlar tarafından çalıştırılacak; günlük rutin işler robotlar vasıtasıyla halledilecek.

Robotların şimdilik en önemli kullanım alanı olarak savaş alanları veya nükleer kazalar, depremler, yangınlar gibi felaket noktaları öne çıkıyor. Japonya’daki nükleer santral kazasının daha büyük bir felakete yol açmaması için santraldaki nükleer çekirdeklerin yanına giderek önlem almak gibi “intihar” görevleri için Japonya’daki yaşlıların gönüllü olduklarını hala hatırlıyoruz. Oysa bu tür tehlikeli görevleri yerine getirecek robotların varlığı, kimsenin intihar etmesine gerek kalmadan, büyük felaketleri önlemeyi ve insan hayatını kurtarmayı mümkün kılacak.

Pentagon şimdi bu amaçla, robot araştırmalarını desteklemek için bir yarışma düzenliyor ve yarışmaya dünyanın her yerinden 24 farklı robot araştırma ekibi katılıyor.

Pentagon’un ünlü DARPA araştırma departmanı tarafından organize edilen yarışmaya katılanlar arasında Google da bulunuyor. Google, web teknolojileri geliştirdiği gibi bir süredir robot teknolojilerine de yatırım yapıyordu. Zaten sürücüsüz otomobil araştırmaları da bunun bir parçası. Yine de Google, Pentagon’un askeri amaçları ile ilişkilendirilmemek için özel dikkat gösteriyor ve yarışmaya sadece insanı amaçlarla kullanılacak bir robot projesi ile katılıyor. Yani Google, bir deprem sırasında göçük altında kalan canlıları arayacak robotlarını yarışmaya sokacak.

Yarışmaya katılacak robotların şu sekiz görevi yerine getirmesi gerekecek.

  • Bir arabayı sürebilmesi.
  • Arabadan çıkabilmesi.
  • Bir kapıyı açıp içeri girebilmesi.
  • Bir valfı açabilmesi
  • Duvarda bir delik açabilmesi.
  • Yıkıntılarla dolu bir arazide ilerleyebilmesi.
  • Merdivenleri çıkabilmesi.
  • Henüz açıklanmayan gizli bir görev!

 

DARPA’nın yıllar önce düzenlediği sürücüsüz otomobil yarışmasına katılan ekipleirn bugün dünya otoyollarında test sürüşü yapan robot otomobilleri ürettiklerini düşünürsek, bugün DARPA’nın yarışmasına katılacak robotların on sene sonra günlük hayatımızın birer parçası olup bizim için otomobilmizi sürmesi, evimizde hizmet etmesi, hastanelerde hastaları taşıması, sokaklarda görev alıp temizlik yapması gibi işlerde ortaya çıkmaları sürpriz olmayacak.

 

Hakkı Alkan

TechInside.com'un kurucusu olarak ekipte yer alan Hakkı Alkan, girişimcilik, dijital dönüşüm ve strateji konularında içerikler üretiyor. Kurucusu ve yöneticisi olduğu diğer şirketler; ShiftDelete, Sosyopat, Pembe Teknoloji.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>