QR kodlu ceket geliştirildi!

0

QR kodlu ceket

Otonom araçların, bisikletli sürücüleri algılayabilmesi için QR kodlu ceket geliştirildi. Bu özel tasarım ceketin satışa çıkıp çıkmayacağı henüz bilinmiyor.

QR kodlu ceket tasarımı

Otonom araçların tespit etmekte zorlandığı araçların başında bisikletler geliyor. İnce ve uzun bir yapıya sahip olan bisikletler, otonom araçların kamera ve sensör sistemleri tarafından yaya veya araçtaki bir sürücü olarak algılanamıyor. Kanada’da yaşayan Philip Siwek isimli bir öğrenci, bu soruna çözüm olabilecek bir tasarım gerçekleştirdi.

Arka kısmında QR kodu bulunan bir ceket tasarlayan Philip Siwek, bu sayede ceketi giyen bisikletlilerin otonom araçlar tarafından algılanacağını belirtiyor.

IDEA Uluslararası Tasarım Konferansı’nda tanıtılan ceketin şu anda satışa çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor. Siwek ceketin geliştirme çalışmalarının ardından, bisikletlinin vücut hareketlerini algılayarak dönüş yapıp yapmayacağı gibi durumları da sürücülere bildirebileceğini belirtiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>