Qualcomm, MWC 17’de neler gösterecek?

0

MWC 17‘nin aktif katılımcılarından biri olan Qualcomm, fuar öncesi önemli duyurularını paylaştı ve MWC 17 öncesi yol haritası çizmiş oldu.

Qualcomm’un X5 LTE modemlere sahip Qualcomm Snapdragon 210 işlemcilerinde Android Things işletim sistemi (OS) desteği sunulması planlanıyor. Android Things OS, nesnelerin interneti (IoT) cihazları için tasarlanmış yeni bir Android tasarımı. Snapdragon işlemcilerin ise bu OS için entegre 4G LTE desteği sunacak dünyanın ilk ticari amaçlı çip üzeri sistem (SoC) çözümleri olması bekleniyor.

Bu birliktelik; yönetimli, güvenlik odaklı ve güçlü bağlantıya ihtiyaç duyan IoT uygulamalarının yeni bir sınıfı için tasarlandı. Bu uygulamalar içerisinde elektronik tabela, uzaktan video izleme, varlık takibi, ödeme ve satış makineleri, üretim gibi uygulamaların yanı sıra akıllı asistan ve ev elektronikleri gibi kullanıcı cihazları da yer alıyor.

İlk 3GPP tabanlı 5G Yeni Radyo Bağlantısı 

Qualcomm, global 5G standardizasyonu olması beklenen 3GPP içerisinde çalışan Yeni Radyo (NR) üzerine inşa edilmiş 5G bağlantısını duyurdu. Qualcomm’un 3.3 GHz – 5.0 GHz orta bant spektrumunda çalışabilen 6 GHz 5G NR altı prototip sistemini tamamlayan bu bağlantı, gelişmiş 5G NR teknolojilerinin günümüzdeki 4G LTE ağlarına kıyasla saniye başına çoklu gigabit hızlarını daha düşük gecikme süresi ile nasıl verimli şekilde sunabileceğini de gösteriyor. Bu bağlamda ayrıca kapsamlı RF ön-uç (RFFE) çözüm paketi de duyuruldu.

Qualcomm RF360 ailesinin RFFE ürünleri arasına katılan yeni ürünler olan güç amplifikatör modülleri ve yeni nesil Qualcomm TruSignal anten performans arttırma çözümünün stabil RF performansı sunması bekleniyor.

Qualcomm ve TDK Corporation tarafından kurulan RF360 Holdings Singapore PTE. Ltd. ortak girişimi, Qualcomm Technologies’in RFFE teknoloji portföyünü geliştirmesine yardım ediyor. RF360 Holdings, RF filtreleme ve modüller alanının dışında ayrıca çok teknolojili RF filtreleri ve çiftleyiciler, çoklayıcılar ve çıkarıcılar gibi entegre ve ayrık mikro-akustik bileşenler alanında da uzmanlık sunarak amiral gemisi akıllı telefonlar için bir ayakizi kuruyor.

Fuar öncesinde ek olacak, yeni çip üzeri sistemleri QCA4020 ve QCA4024‘ün duyurusu yapıldı. Böylece Qualcomm Technologies, Bluetooth Düşük Enerji 5, Çift Bant Wi-Fi ve 802.15.4-tabanlı teknolojileri entegre eden ilk üç modlu SoC QCA4020 ve QCA4024’ü duyuran ilk şirket oldu.

PSA Group ise yeni nesil bilgi-eğlence sistemler için Qualcomm’u tercih etti. Snapdragon 820A işlemcisi; müzik ve video yayını, 3D navigasyon, yüksek çözünürlüklü çoklu ekran desteği ve GPU performansı gibi kapsamlı araç-içi deneyimler sunmak için PSA Group’un bilgi-eğlence sistemlerini destekleyebiliyor.

GE Digital, Nokia ve Qualcomm, tüm tarafların platform ve teknolojilerini bir arada kullanarak nesnelerin interneti (IoT) için özel bir LTE ağı denemesini başarı ile gerçekleştirdiler. Ayrıca şirketler, endüstri süreçlerinin dijitalleştirmesini hızlandıracak bu deneme sonucuna dayanarak 2017 yılı boyunca daha fazla araştırma ve saha testi yapmayı planladıklarını da açıkladı.

Emin Çitak

Uzun süredir internet editörlüğü yapan Emin, teknoloji ve iş dünyası üzerine yazılar yazıyor. IoT ve makine öğrenme konuları hakkında araştırma yapmayı seviyor ve genelde bu konular hakkında makaleler hazırlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>