Robot böcek filosu bakım ve onarım yapacak

0

robot böcek

Rolls-Royce, geleceğin uçaklarını tamir etmek için robot böcek filosu geliştiriyor. Robot böcek filosu, insanların ulaşamadığı noktalarda, bakım ve onarım yapabilecek.

Robot böcek filosu uçak endüstrisi için kullanılacak

Dünyanın en ünlü mühendislik şirketlerinden biri olan Rolls-Royce, Harvard Üniversitesi ve Nottingham Üniversitesi ile iş birliği yaptı. IntelligentEngine projesinin bir parçası olarak Rolls-Royce, robot böcek ve yılan filosu geliştirilecek. Doğadan ilham alınan bu projede, robotlar bakım ve kontrol için uçakta gezintiye başlayacak. 10 mm çapındaki robotlar, bakım ve kontrol sırasında karşılaştıkları sorunları mühendislere bildirecek.

Rolls-Royce’un kanat teknolojisi uzmanı Dr. James Kell, Digital Trends’e verdiği demeçte, “Jet motorunun içine girmemizi sağlayan birkaç minyatür cihaz geliştiriyoruz. Onarmalar, hasarlı malzemenin çıkarılması veya malzemenin tekrar yerleştirilmesi şeklinde olabilir. Bu onarmaları yapabilmek için doğadaki anahtar deliği cerrahisi tekniklerine benzer mekatronik probları geliştirmek için kapsamlı bir ortaklık ağı ile çalışıyoruz” dedi.

Kell, bu robotik onarım ve bakım sisteminin şu an için uçak endüstrisi için geçerli olacağını, otomotiv endüstrisinde kullanılmayacağını belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>