Rüzgar türbinleri kullanışlı betona dönüştürülüyor

0

Rüzgar türbinleri kullanışlı beton

Rüzgar türbinleri enerji üretmek için harika bir çözüm. Ancak türbinleri inşa etmek için kullanılan malzemeler biyolojik olarak çok iyi ayrışmadığı için ömürleri sona erdiğinde tehlikeli bir atık haline geliyor.

Yaklaşık 20-25 yıllık bir ömürleri bulunan türbinler bir kez atıldıklarında, devasa, cam veya karbon fiberle güçlendirilmiş bıçakları genellikle çöplüklere gider.

REGEN Fiber isimli bir girişim, bu konuda çalışmalar yapıyor. REGEN’in çözümü; rüzgar türbini kanatlarını, kaldırım, düz döşeme ve prekast ürünler gibi beton ve harç uygulamalarının mukavemetini ve genel dayanıklılığını artıran takviye elyafına dönüştürüyor. Travero’nun iş geliştirme direktörü Jeff Woods, “Rüzgar endüstrisinde öngörülen muazzam büyüme ve yaklaşık 20 yıllık kullanım ömürlerinin sonuna gelmiş olan artan sayıda türbin ile REGEN Fiber mükemmel bir zamanda pazara giriyor” dedi.

Şirket şimdi 2023’ün ikinci yarısında ticari ölçekte bıçak geri dönüşümüne başlayacağını tahmin ediyor. Bunu başarmak için Cedar Rapids’in güneybatısındaki Fairfax’ta yeni bir tesis inşa ediyor.

REGEN Fiber, yeni tesisi tam olarak faaliyete geçtiğinde yılda 30.000 tondan fazla kıyılmış bıçak malzemesini başarıyla geri dönüştürebileceğini tahmin ediyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>