Samsung IoT için 1,2 milyar dolar harcayacak

0

Nesnelerin interneti konusunda söz sahibi olmak isteyen Samsung, önümüzdeki dört yıl içinde ABD’deki Ar-Ge çalışmalarına 1,2 milyar dolar harcama planı yaptığını açıkladı.

Akıllı evleri ve akıllı şehirleri mümkün kılacak küçük internet nesneleri geliştirmek konusunda istekli olan Güney Koreli teknoloji devi bu yatırımı hem kendisi hem de sahibi olduğu küçük start-up’lar üzerinden yapacak.

Samsung’un geliştireceği internet nesneleri arasında akıllı tencereler, akıllı tişörtler/giysiler, ampuller, çeşitli ev aletleri ve kişisel ürünler bulunuyor. Ayrıca firma, yaşlıların hayatlarını bağımsız olarak sürdürebilmeleri için internet nesnelerine ihtiyaç duyacaklarını da düşünüyor. Böylece bir bakıcıya muhtaç kalmadan hayatlarını çok daha kolay idame ettirebilecekler. Giderek artan yaşlı nüfusu ve onların ihtiyaçları, şirketin bu alana ilgi duymasının bir diğer nedeni.

Yasalar hazırlanırken söz sahibi olmak istiyor

Samsung’un da kurucuları arasında olduğu ABD’deki “National IoT Strategy Dialogue” (Ulusal IoT Stratejisi Paneli), IoT teknolojilerinin ABD’deki geleceği hakkında önemli çalışmalar yapıyor ve Güney Koreli şirket de bu çalışmalarda söz sahibi olmak adına, yatırımdan geri durmayacakmış gibi görünüyor. Söz konusu kuruluş aynı zamanda ABD’de internete bağlı küçük cihazlar hakkında oluşturulacak yasalarda söz sahibi olmayı da amaçlıyor. ABD devletinin kurula böyle bir görev yükleyip yüklemeyeceği bilinmiyor ancak firma gelecekte ABD pazarında ürünleriyle güçlü konumda olmak için tüm kozlarını kullanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>