Techinside Google News
Techinside Google News

SAS 2023 Hackathon’un kazananları belli oldu

Yapay zeka ve analitik firması SAS, bölgesel, sektörel, teknoloji ve uzmanlık kategorilerinde SAS 2023 Hackathon kazananlarını açıkladı.
- Advertisement -

Katılımcılar, sel baskınlarını tahmin etmekten afet müdahalesini iyileştirmeye, yaygın vücut enfeksiyonlarının tespitinden karbon ayak izini azaltmaya kadar karşılaşılan önemli konuları ele aldı. Bu önemli organizasyonda SAS Türkiye’nin iş ortağı Linktera, yarışmada 2 proje ile 3 ödül kazandı.

Yapay zeka ve analitik alanının lideri SAS, bölgesel, sektörel, teknoloji ve uzmanlık kategorilerinde 2023 SAS Hackathon kazananlarını açıkladı. SAS Türkiye’nin iş ortağı Linktera, yarışmada 2 proje ile 3 ödül kazandı. Kazanan ekipler, dünyanın dört bir yanındaki işletmeleri, üniversiteleri, kamu kurumlarını ve SAS iş ortaklarını temsil ediyor. 

SAS Türkiye’nin iş ortağı Linktera, yarışmada 2 Proje ile 3 ödül kazandı

SAS Hackathon her yıl düzenliyor. Bu yılki Hackathon’un sponsorluğunu teknoloji lideri ve SAS’ın iş ortağı Intel üstlendi. Hackathon, yüzlerce meraklı beyni bir ay boyunca tamamen dijital bir hack etkinliği için bir araya getirdi. Yarışma, gerçek dünyadaki işe ve insana dair sorunları çözmek için teknolojiyi uygulamak üzere bir dizi farklı sektörden ekiplerin yoğun ve yaratıcı çalışmalarına sahne oldu.

Bu yıl 75 ülkeden 1.400’den fazla kişi Hackathon’a katılmak için başvuruda bulundu. Böylece 140 kuruluşu temsil eden 100’den fazla ekip ortaya çıktı. Bu ekipler arasında deneyimli veri bilimciler ve sayısal uzmanların yanı sıra iş analistleri, pazarlamacılar, sektör profesyonelleri ve öğrenciler de yer aldı. SAS mentorlarıyla çalışan her ekip, SAS’ın buluta özgü, devasa paralel yapay zeka ve analitik platformu olan SAS® Viya® ile birlikte diğer SAS yazılımlarını, iş ortaklarının sunduğu teknolojileri, açık kaynak araçlarını ve SAS bulut platformunu kullandı.

SAS Global Hackathon Program Yöneticisi Peter Lundqvist, şunları söyledi: “SAS Hackathon merak ve inovasyonu bünyesinde toplayan bir kuluçka merkezidir. Buluttaki yapay zeka, Hackathon katılımcılarına ve temsil ettikleri kuruluşlara verileri daha iyi, daha hızlı ve yaşamı iyileştiren kararlara dönüştürme gücü veriyor.”

Hackathon’un büyük kazananı kim olacak? 

SAS farklı kategorilerdeki kazananlarını açıklarken, genel 2023 SAS Hackathon kazananı 11-14 Eylül’de Las Vegas’ta düzenlenecek olan SAS yapay zeka ve analitik teknoloji konferansı SAS Explore’da belirlenecek. 

İklim değişikliğinin neden olduğu sellerin tahmin edilmesi ve önlenmesi

Endonezya’nın başkenti Cakarta, 11 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor ve ülkenin ekonomik lokomotifi konumunda. 13 büyük nehri bulunan ve topraklarının %40’ı deniz seviyesinin altında olan kentin uzun bir sel geçmişi var. İklim değişikliği nedeniyle bu sel felaketleri daha da kötüleşti.

Cakarta Eyalet Hükümeti yardım için SAS Hackathon’a başvurdu. JaWaRA (Jakarta Su Kaynakları Analitiği) ekibi, StarCore Analytics katılımcılarının yanı sıra kamu veri bilimcileri ve mühendislerinden oluşuyordu. SAS yapay zeka, makine öğrenimi ve IoT analitiğini kullanan ekip, sel baskınlarını daha iyi tahmin etmek ve önlemek için yağış, su seviyeleri ve nehir akışına ilişkin gerçek zamanlı verileri analiz etti.

Erken Uyarı Sistemi, şehir çapındaki daha büyük Sel Kontrol Sisteminin bir parçasını oluşturuyor. SAS Viya ve SAS Analytics for IoT tarafından destekleniyor.

İklim değişikliği, dünyanın dört bir yanındaki şehir ve bölgelerde sel riskini, sıklığını ve şiddetini artırıyor. Bu büyüyen tehdit karşısında hükümetler ve işletmeler selleri daha iyi tahmin etmek, yönetmek ve hafifletmek için adımlar atıyor. Bu çabalar hayat kurtarabiliyor, mülkleri koruyabiliyor ve ticareti destekleyebiliyor. Cakarta’da ve dünyanın başka yerlerinde bu konuyla mücadelede yapay zeka, makine öğrenimi ve IoT analitiği gibi teknolojiler yardımcı oluyor.

JaWaRA ekibi 2023 SAS Hackathon’da üç kategorinin kazananı oldu: Asya-Pasifik (bölge), Kamu Sektörü (endüstri) ve Makine Öğrenimi (teknoloji).

SAS Global Hackathon Program Lideri Einar Halvorsen, şu yorumu yaptı: “JaWaRA Ekibi, bu yılki Hackathon’da gördüğümüz harika çalışmaların tipik bir örneğini sergiledi. SAS Hackathon, insanların fark yaratmak için bir araya gelmesiyle ilgili. JaWaRA üç ayrı kategorinin kazananı olsa da daha geniş anlamda asıl kazananlar katılan tüm ekipler ve katılımcılar oluyor. Çünkü kuruluşlarına ve toplumlarına hizmet etmeye devam edecek bilgi, deneyim ve bağlantılarla ayrılıyorlar. Hackathon bu yönüyle bir yarışmadan çok daha fazlasını simgeliyor.”

2023 SAS Hackathon kazananları

100’den fazla uzmandan oluşan jüri, bölgesel, sektör, teknoloji ve uzmanlık kategorilerinde kazananları belirledi. Kazanan her ekip hakkında daha fazla bilgi edinmek ve projelerinin videolarını izlemek için SAS Hacker’s Hub topluluğunu ziyaret edebilir ve ekip adına göre arama yapabilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir