Ses konumlandırma teknolojisinde yeni adım

0

ses konumlandırma teknolojisi

Virginia Tech araştırmacıları, ses konumlandırma teknolojisinde yeni bir adım attı. Araştırmacılar, yarasaları örnek aldı.

Ses konumlandırma teknolojisi için yarasalar kullanıldı

Ses konumlandırma teknolojisi genellikle insan kulağının etrafında şekillenmiştir. Ancak yarasalar bunda açıkça daha iyiyken neden bunu yapıyoruz?

Virginia Tech araştırmacıları, yarasalarınkine benzeri bir kulak tasarımını derin bir sinir ağıyla birleştiren bir ses konumlandırma sistemi geliştirdiler. İnsan kulağı 9 derece, mevcut teknolojiler 7,5 dereye kadar sesleri ayırt ederken, yeni sistem 0,5 dereceye kadar sesleri ayırt edebildi.

Bu yeni teknolojinin özellikle de otonom sistemlerde kullanılması hedefleniyor. Çok karmaşık alanlarda hareket edecek olan otonom robotlar, sesler yardımıyla gezinirken engellere çarpmayabilirler. Örneğin yüksek hassasiyetle hasat yapan çiftlik robotları, yüksek doğruluktaki biyoçeşitlilik monitörleri, zorlu arazilerde hareket eden askeri robotlar yeni teknolojinin kullanım alanları olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>