Shell elektrikli araç şarj ağı Volta’yı satın alıyor

0

Shell elektrikli araç

Shell USA, elektrikli araç şarj ağı Volta’yı tüm hisse senetleri ile nakit olarak satın alarak satın alıyor. 169 milyon dolar değerindeki işlemin 2023’ün ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

Volta, Greenlots’un 2019’da Royal Dutch Shell tarafından satın alınmasından bu yana Shell markası altına giren ikinci ABD EV şarj şirketidir. Volta şu anda 31 eyalette ve Avrupa’da 3.050 hedef şarj cihazı işletiyor. Basın açıklamasına göre şirket, açıklanmayan bir süre içinde 3.400 istasyon daha kurmayı planlıyor.

Geçen yıl Volta, Seviye 2 şarj cihazları için müşteri memnuniyetinde Tesla’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Büyük ölçüde, yüksek trafikli perakende otoparklarındaki istasyonları işleterek, reklam gösterimlerinden elde edilen gelirle elektrikli araç sürücüleri için ücretsiz enerji sağlıyor.

Shell’in satın alımı, ABD’de şu anda bir petrol ve gaz şirketine ait olan çok az sayıda elektrikli araç şarj ağından birini işaret ediyor. Başka bir şarj ağı olan EVgo, bir zamanlar petrol ve gaz şirketi NRG Energy’nin bir yan kuruluşuydu ancak 2020 yılında elektrik ve doğal gaz şirketi LS Power tarafından satın alındı. Electrify America, ağırlıklı olarak bir gaz ve dizel araç şirketi olan Volkswagen’e ait, ancak önümüzdeki on yıl içinde yalnızca elektrikli araç serisine geçme sözü verdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>