Techinside Google News
Techinside Google News

SMC’den Türkiye’ye 21 milyon dolar yatırım

SMC Corporation, Türkiye iştiraki SMC Türkiye öncülüğünde, 21 milyon dolarlık yatırımla İstanbul’daki yeni hizmet binasının açılışını yaptı
- Advertisement -

Dünyanın en büyük ilk 1000 şirketi arasında gösterilen Japonya merkezli SMC Corporation, Türkiye iştiraki SMC Türkiye öncülüğünde, 21 milyon dolarlık yatırımla İstanbul’daki yeni hizmet binasının açılışını yaptı. Ülkemizin sanayi gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen tesisin açılışı, Türk ve Japon kültürüne özgü motiflerle, Japonya ve Türkiye’den sektörün önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleşti.

1993 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Japon merkezli endüstriyel otomasyon ekipmanları üreticisi SMC, Türkiye’deki operasyonlarını genişletme kararı alarak 21 milyon dolarlık yatırıma imza attı. Bu yatırımla ilk etapta, 24 bin metrekare kapalı alana sahip yeni tesisini açan SMC, hizmet ve ürün çeşitliliğini de artırdı. Her sektöre yönelik otomasyon çözümleriyle başta pnömatik olmak üzere endüstriyel otomasyon alanında binlerce ürün çeşidi sunan şirket, yeni tesisinde genel olarak pnömatik iş elemanları ve hava hazırlama grubu ürünleri üretecek. Müşteriye özel çözümleriyle üretimin olduğu her yerde var olma hedefi olan SMC Türkiye, bu yatırımla Türk sanayisinin ve sanayicisinin gelişimine daha güçlü şekilde katkı sunmayı hedefliyor. Türk ve Japon kültürünün senteziyle gerçekleşen yeni tesisin açılışında Japonya Başkonsolosu Sayın Kenichi Kasahara, SMC Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yoshiki Takada ve SMC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sn. Turgay Uçar, yatırıma dair açıklamalarda bulundu.  

SMC Türkiye

Üretimin olduğu her yerde SMC Türkiye var

SMC Corporation’in Türkiye’ye yaptığı yatırımdan duyduğu heyecanı dile getiren SMC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Turgay Uçar şunları aktardı: “1959 yılında Japonya’da kurulan SMC Corporation, 83 ülkede açmış olduğu kendi iştirakleri ve 34 ayrı ülkede kurduğu fabrikalarıyla sektörün en büyük oyuncusu olarak pazarda boy gösteriyor. Aynı zamanda yüzde 39 pazar payıyla dünyada lider konumda. Biz de bu Japon devinin %100 kendi sermayesi ile kurmuş olduğu Türkiye iştiraki olarak, 2011 yılından beri SMC Turkey Otomasyon A.Ş adıyla hizmet veriyoruz. 12 yıllık yolculuğumuzun sonunda, Türkiye pazarında önemli bir yere ulaştık. Türkiye’de eğitim faaliyetlerine ağırlık vererek ve insana yatırım yaparak güzel bir organizasyon kurduk. Güçlü stok-hızlı teslimat, yaygın satış ve servis ağımız ile endüstriyel otomasyon alanında lider bir firmayız. İnsana, ekipmana, araçlara, atölye ve ofislere sürekli yatırım yapıyoruz. Bu yatırımlar Japonya’nın bize olan güveninin göstergesidir” dedi.

Türkiye’de otomasyon pazarı büyüyor

Türkiye’de otomasyon pazarının büyüdüğüne dikkat çeken Uçar; “Ülkemizde neredeyse her türlü makine üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye, bu anlamda İtalyan ve Almanlar’dan geride değil. Üretilen makinelerin kalitesi, tasarımın özgün olmasına, kullanılan ekipmanların kalitesine ve kapasitesine de bağlı. Global bir firma olmamızın avantajıyla kalite standartlarını biz belirliyor. Bu standartlara uygun talep edilen her türlü ürünün üretimini gerçekleştiriyoruz. Müşterilerimiz, her coğrafyadaki üretim ve sanayiye uygun ürün ve hizmeti yerinde sunabiliyor. Özellikle yurt dışına makine satan imalatçılar için bu çok önemli. Enerji verimliliği sağlayan karbon ayak izini küçülten ürünler uluslar arası alanda çok daha rekabetçi olmayı sağlıyor. SMC’yi, ürün kalitesi ve çeşitliliği, yüksek teknoloji, yenilikçi ürünler gibi diğerlerinden ayrıştıran pek çok özellik var. En önemli özelliğimiz ise müşteri odaklı olmamız ve iyi bir stok oluşturmamız” açıklamalarında bulundu.

“Türk sanayisinin rekabetçiliğini artıracak”

“SMC Türkiye olarak, gelen yoğun talebe cevap verebilmek için Türkiye’deki operasyonumuzu genişletmeye karar verdik. Ve 21 milyon dolarlık yatırımla ülkemizde yeni hizmet binamızı inşa ettik. 24 bin metrekare kapalı alana sahip yeni tesisimiz ile üretim çeşitliliğimizi de artmış olduk. Tam teşekküllü hizmete başlayan bu yeni tesisimizde, müşterilerimize özel ürün ve hizmetler üretip sunacağız. Ayrıca, sanayinin ihtiyaç duyduğu kalifiye insan kaynağına sahip olmak için, SMC’nin vermiş olduğu teknik eğitimlere ulaşmak artık çok daha kolay olacak. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye pazarında da pnömatik alanında lider olmak hedefimiz. Türkiye’de makina üreticileri, üretikleri teknolojik makinalarla dünya pazarlarında her geçen gün daha fazla pay sahibi. Biz de hedefimize ulaşırken, Türk sanayisinin rekabetçiliğini artırmaya yardımcı olacağız.”

“Türk-Japon ilişkileri daha da güçlenecek”

SMC Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yoshiki Takad
SMC Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yoshiki Takad

Açılışta konuşan SMC Corporation Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yoshiki Takada  “Japonya merkezli bir şirket olarak küresel ölçekte başarılı olmak için ne yapmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ülke. Çünkü hayran olunacak kadar hızlı ve çeviksiniz. SMC Türkiye Ailesine bugüne kadar göstermiş oldukları başarılardan dolayı minnettarız. Bu yatırımla Türk Japon ilişkilerinin daha da güçleneceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye ve Japonya dostluğuna değinen Japonya Başkonsolosu Kenichi Kasahara ise; “Japonya ve Türkiye’nin dostuluğu yıllardır güçlü bir şekilde devam ediyor” dedi. SMC’nin Türkiye’ye yaptığı bu büyük yatırım, ticari platformda ilişkilerimizi daha da güçlendirmek için çok önemli bir adım. 2024, Japonya ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. yılı yıldönümümüz yaklaşırken bu yeni tesisin açılışını görmekten heyecan duyuyorum. Başta SMC Ailesi olmak üzere, katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir