SoftBank Pepper üretimini durduruyor

0

SoftBank Pepper

SoftBank Pepper üretimini durdurma yönünde karar aldı. En geç 2023 yılında son üniteler tamamlanmış olacak.

SoftBank Pepper üretiminden vazgeçiyor

SoftBank Group CEO’su Masayoshi Son, 2014 yılında ufuk açıcı Android Pepper’ı tanıttığında, bir zamanlar şirketi endüstri lideri olacak yeni bir kişisel robot olan bilim kurgu ile sınırlıydı.

Pepper’a ilişkin bu vizyon ve beklentilerin aşırı iyimser olduğunu zaman içinde öğrenmiş olduk. 7 yıllık süre sonunda Pepper üretimini tamamen durdurma kararı aldı.

Reuters tarafından Mayıs ayı sonlarında Paris’te gözden geçirilen bir iç toplantı tutanaklarına göre, SoftBank yeni Pepper ünitesinin satışını en geç 2023’te durdurmayı planlıyor. Bununla birlikte Pepper’ın yeni bir tasarımla hayatta kalabileceği de konuşuluyor. Ancak beklenilen başarının halen yakalanamamış olması, bu kararın sürpriz olmayacağını gösteriyor diyebiliriz.

Pepper’ın çekiciliği, temel işlevselliği ile sınırlıydı. Pepper basit konuşmalar yapabilir, el kol hareketi yaparak şarkı söyleyebilir durumdaydı. Perakende fiyatı 198 bin dolar olan Pepper’ın çoğu ev için erişilemeyecek olması da şirket içim kaçınılmaz sonu getirdi diyebiliriz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>